Uwaga – Ślisko!

Czas jesienno-zimowy to szczególnie niebezpieczny okres dla wszystkich użytkowników dróg – kierujących, i pieszych. Częste zmiany pogody, deszcz, śnieg i gwałtowne skoki temperatury wymuszają nie tylko zmianę techniki prowadzenia pojazdu, ale również wymagają od pieszych zwrócenie uwagi na własne bezpieczeństwo na drodze. Policjanci APELUJĄ do zwłaszcza do kierowców o rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii.

Panująca obecnie w naszym regionie pogoda sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. W ostatnich dniach na naszych drogach doszło o kilku zdarzeń drogowych. Najczęstszą przyczyną kolizji drogowych było niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, najechanie na tył innego pojazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na jezdni.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu, śniegu czy podczas przymrozków nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!

Źródło: Policja Jeleniogórska. Więcej komunikatów w tagach policja.

Zobacz inne

Leave a Comment