Święto filmu animowanego w Sokołowsku

W najbliższy piątek, 15 listopada, w Kinoteatrze Zdrowie w Sokołowsku odbędą się projekcje filmowe oraz spotkania z twórcami i pasjonatami sztuki ruchomych obrazów w ramach Międzynarodowego Dnia Animacji (MDA).

MDA to największe niekomercyjne święto filmu animowanego obchodzone 28 października na pamiątkę pierwszego publicznego pokazu animacji Emile Reynauda w 1892 w Paryżu. MDA w skali świata organizowane jest przez ASIFA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego) po raz 18, w skali Polski odbywa się po raz 11, a Sokołowsku po raz 3 – dzięki współpracy z wrocławską Galerią Entropia oraz kuratorką MDA z ramienia ASIFA Poland – Alicją Jodko.

W programie wydarzenia zobaczymy m.in. filmy z Kanady, Francji, Niemiec, Japonii, Szwajcarii, Danii, Czech, Rosji czy Litwy… nagrodzone  w konkursach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ITFS w Stuttgarcie.

Na najmłodszych widzów czekamy z blokiem zabawnych, wzruszających i przystępnych (bezdialogowych) animacji wyróżnionych na ITFS. W porannym bloku  planujemy też kilka lokalnych niespodzianek, m.in. pokaz animacji stworzonych przez dzieci i młodzież z Chełmska Śląskiego, Krzeszowa czy Wrocławia.

W popołudniowym bloku dla dorosłych będzie można zobaczyć filmy dające do myślenia, traktujące o ludzkiej naturze, opowiadające o przyjaźni, ulotnych uczuciach czasu dorastania, ale też dosadnie diagnozujące plagi współczesności. Będą to m.in. arcydowcipny, nominowany do Oscara “Animal Behaviour” – komedia ze sfery psychoterapii grupowej przekonująca, że radzenie sobie z naturalnymi odruchami wcale nie jest łatwe, nawet w przypadku zwierząt, następnie zdobywca Grand Prix ITFS – “Bloeistraat 11” – subtelny portret dwóch przyjaciółek, dziewcząt wchodzących w okres dojrzewania, czy chociażby „Selfies“oszałamiający artystyczny fajerwerk przedstawiający powszechny obłęd ludzkości na punkcie auto-prezentacji.

Po projekcjach zapraszamy zainteresowanych na spotkanie z Alicją Jodko, kuratorką pokazów MDA, która m.in. od ponad 30 lat prowadzi we wrocławskiej Galerii Entropia warsztat animacji dla dzieci i młodzieży o nazwie Dziecięca Wytwórnia Filmowa. Będzie to okazja by w kameralnym gronie porozmawiać na tematy związane ze sztuką ruchomych obrazów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

W organizację tego największego niekomercyjnego święta kina zaangażowały się Sanatoria Dolnośląskie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lubawce oraz Gmina Mieroszów, za co serdecznie dziękujemy!

PROGRAM OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ANIMACJI W SOKOŁOWSKU:

MDA dla dzieci

– Blok filmów animowanych dla dzieci (5+), nagrodzonych na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ITFS w Stuttgarcie;

– Specjalny prapremierowy pokaz animacji tworzonych przez dzieci dla dzieci, m.in. animacje grupy Chaos z Chełmska Śląskiego, efekt pracy dzieci i młodzieży z Krzeszowa oraz  filmy Dziecięcej Wytwórni Filmowej z Galerii Entropia we Wrocławiu.

10:00 – 11:00 pokaz dla grup zorganizowanych /brak wolnych miejsc/

11:30 –  12:30 pokaz dla grup zorganizowanych /brak wolnych miejsc/

12:45 – 14:00 spotkanie dla pasjonatów animacji, twórców, instruktorów, pracowników instytucji kultury.

15:00-17:00 przerwa obiadowa

MDA dla młodzieży i dorosłych

godzina 17:00 – 18:30

– słowo wstępne – Alicja Jodko

– blok filmowy dla młodzieży i dorosłych (16 – 99+) – animacje nagrodzone w konkursach tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ITFS w Stuttgarcie

godzina 18:30 – 19:30

dyskusja wokół animacji, prowadzenie Alicja Jodko

Serdecznie zapraszamy!

Share

Zobacz inne

Leave a Comment