Krzyż przydrożny z Kochanowa trafił do renowacji

Kolejny zabytek znajdujący się na terenie gminy Kamienna Góra doczekał się renowacji. Tym razem jest to krzyż przydrożny w Kochanowie. Dzisiaj (czwartek, 10 marca) obiekt został przetransportowany do zakładu konserwatorskiego.

W wyniku zdarzenia drogowego krzyż został wyrwany z miejsca jego osadzenia. Pionowa belka została oddzielona od ramion krzyża. Miejscowo osadziła się szara patyna oraz warstwa narośli biologicznych.

Konserwację krzyża, przy wsparciu Gminy Kamienna Góra, nieodpłatnie przeprowadzi firma „Renowacja Zabytków Grzegorz Mikołajczyk” z Krzeszowa.

Przypominamy, że firma wykonała w ostatnim czasie m.in. renowację trzech zabytków na terenie miejscowości Czadrów (dwóch kapliczek i figurę Nepomucena).

Zobacz reportaże z renowacji figury św. Jana Nepomucena.
Zobacz reportaże z renowacji kapliczki.

Przeprowadzenie konserwacji krzyża przydrożnego z Kochanowa ma na celu przywrócenie walorów technicznych i estetycznych obiektowi. Przeprowadzenie koniecznych działań konserwatorskich powstrzyma postępującą degradację kamienia.
Konserwacja techniczna kamieniarki obejmuje usunięcie wtórnych nawarstwień. Piaskowiec zostanie oczyszczony z zabrudzeń i narośli biologicznych. Zostaną wykonane zabiegi odsalające, zabiegi impregnacji wzmacniającej strukturę kamienia oraz sklejenie pęknięć. Konserwacja estetyczna obejmie założenie uzupełnień w miejscach ubytków wraz z ich scaleniem kolorystycznym.

Konserwator zabytków pozytywnie zaopiniował zamierzenie renowacji krzyża przydrożnego i podjęcie ratowniczych prac konserwatorskich, które jest w tym przypadku niezbędne.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment