II Bieg na Wieżę

W 110. rocznicę tragicznego pożaru wieży Kościoła Klasztornego fundacja Europejska Perła Baroku ponownie zaprasza wszystkich do próby swoich sił na krętych schodach.

II Bieg na Wieżę odbędzie się w sobotę, 21 października. Na uczestników oprócz wyzwania sportowego czekać będą liczne atrakcje. Trasa obejmować będzie dystans 500 m wokół kompleksu klasztornego, bieg przez Klasztorne Podziemia oraz wbiegnięcie po schodach (198 schodów) na wieże kościelną Bazyliki. W pakiecie startowym znajdzie się m.in. koszulka, woda, żel energetyczny oraz numer startowy z chipem. Start biegu o godz. 9:30.

Zapisy odbywają się online poprzez platformę online.datasport.pl, rejestracja możliwa będzie w dniach 2-15 października.

22 października 1913 roku był dniem jak każdy inny. Środowy poranek nie zapowiadał niczego tragicznego, na wieży północnej kontynuowano tego dnia typowe prace lutownicze. Ani pracownicy, ani nikt inny nie spodziewałby się, że użytkowanie piecyka lutowniczego może wiązać się z takim zagrożeniem. Tymczasem, piecyk się przewrócił. Gorące, strzelające płomienie padały zarówno na nagromadzony przez kawki chrust i na suche belkowanie. Mocny wiatr rozniecił małe ognisko pożaru z taką siłą, że prędko zajęły się rusztowania, a jasne płomienie objęły cały hełm wieży.

Share

Zobacz inne