Akcja “Telefony”

Policjanci Referatu Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze prowadzą w dniu dzisiejszym działania kontrolno- prewencyjne pn. „Telefony”.

W dniu 16 września 2019 roku policjanci z kamiennogórskiej drogówki uczestniczą w działaniach pod nazwą „Telefony”. Celem tej ogólnopolskiej akcji jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale też egzekwowanie od kierujących stosowania się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu w sposób wymagający trzymania słuchawki lub  mikrofonu w ręku. Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem, nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. „rozpraszaczem” dekoncentrującym kierowcę.

Policja zwraca uwagę, że w sytuacji, gdy kierujący pojazdem nie może obejść się bez telefonu, bo np. jest on narzędziem pracy, powinien wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący. Tego typu sprzęt umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej i kierowanie pojazdem bez potrzeby odrywania wzroku od drogi. Prawo o ruchu drogowym mówi: kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie przepisu grozi 200 złotych mandatu i 5 punktów karnych.

Źródło: Policja Kamienna Góra

Więcej policyjnych komunikatów prasowych w tagach policja.

Share

Zobacz również

One Thought to “Akcja “Telefony””

  1. Anna

    Zapraszam na trasę Kamienna Góra Ogorzelec. Gwarantuje że w jedną stronę zarobią lekko 1000, szczególnie na kierowcach tirów.

Dodaj komentarz