Zbadają powietrze nad Kamienną Górą

Chcą zbadać czym oddychają kamiennogórzanie. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu na prośbę Urzędu Miasta Kamienna Góra ustawi w mieście mobilną stację pomiarową, która przez rok będzie badała jakość powietrza.

Stacja pojawi się na terenie Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze w styczniu przyszłego roku. Pomiary będą prowadzone od 15 stycznia do 31 grudnia 2020 roku. Dotąd w Kamiennej Górze nie były przeprowadzane badania powietrza w tak długim okresie.

Wyniki wskazań aparatury będą automatycznie udostępniane na stronie WIOŚ air.wroclaw.pios.gov.pl

Niezależnie od wyników pomiarów samorząd Kamiennej Góry ogranicza liczbę palenisk węglowych w mieście. W ubiegłym roku zlikwidowaliśmy prawie 50 pieców i kotłów węglowych. Wymiana na ekologiczne źródła ogrzewania kosztowała ponad 0,5 mln zł. W przyszłym roku chcemy się pozbyć w Kamiennej Górze prawie 200 kopciuchów. By zrealizować ten projekt samorząd Kamiennej Góry wystąpił o 3,2 mln zł unijnej dotacji i zabezpieczył 80 tys. zł z własnych środków. Czekamy na decyzję o przyznaniu pieniędzy. Mieszkańcy, którzy zadeklarowali chęć uczestnictwa w projekcie będą mogli otrzymać zwrot 85 procent kosztów inwestycji. Górny limit wsparcia ograniczono do 35 tys. złotych

Share

Zobacz inne

Leave a Comment