Zatrzymania i areszt za posiadanie ponad 3 milionów sztuk papierosów bez akcyzy

17 lipca 2019 roku w jednej z miejscowości na terenie powiatu lubańskiego Funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili i zatrzymali samochód dostawczy z niemieckimi numerami rejestracyjnymi, we wnętrzu którego znajdowały się wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy w postaci papierosów w ilości 3 milionów 239 tysięcy sztuk.

Zatrzymano dwóch mieszkańców powiatu lubańskiego, którym po doprowadzeniu do Prokuratury Rejonowej w Lubaniu zarzucono przechowywanie przywiezionych na teren Unii Europejskiej wyrobów akcyzowych bez polskich znaków akcyzy, czym spowodowali uszczuplenie podatku VAT, akcyzy oraz należności celnej na łączną kwotę blisko 4 milionów złotych.

Zatrzymane papierosy oznaczone były białoruskimi znakami akcyzy.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lubaniu, Sąd Rejonowy zastosował wobec 45-letniego Piotra W. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy od dnia zatrzymania. Wobec drugiego ze sprawców, 43-letniego Pawła K. Prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe w kwocie 30 tysięcy złotych, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Za popełnione przestępstwa sprawcom grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze nawet do 10 lat.

źródło: Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

Więcej prokuratorskich komunikatów prasowych w tagach prokuratura.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment