Zatrzymani nietrzeźwi rowerzyści

Policjanci Referatu Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji z Kamiennej Góry 22 i 23 września br. zatrzymali trzech nietrzeźwych użytkowników dróg na terenie powiatu kamiennogórskiego. Byli to rowerzyści, jednak swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem powodowali spore zagrożenie dla innych uczestników dróg. Jeden z nich chcąc uniknąć kontroli drogowej wszedł do przypadkowego budynku i w jego zewnętrzu udawał znajomego właściciela posesji.

Funkcjonariusze „drogówki” w trakcie patrolu dróg powiatu kamiennogórskiego w dniu 22 września br. zauważali przemieszczającego się drogą powiatową 3462 D rowerzystę. Sposób jazdy rowerzysty wskazywał, iż najprawdopodobniej znajduje się pod wpływem działania alkoholu. Policjanci wydali sygnał do zatrzymania się przemieszczającemu się rowerzyście do kontroli drogowej. Rowerzysta zatrzymał się w rejonie jednego z budynków usytuowanego przy jezdni a następnie poinformował policjantów, że nie ma czasu szybko oddalając się do pobliskiego budynku. Funkcjonariusze niezwłocznie udali się za mężczyzną i również weszli do wnętrza budynku. Wewnątrz budynku policjanci zastali jego właściciela który był bardzo zaskoczony zaistniałą sytuacją. Rowerzysta próbował udawać znajomego właściciela posesji usiłując nawiązać z nim bezskuteczny kontakt. Policjanci potwierdzając dane rowerzysty u właściciela domu usłyszeli, że wcale tej osoby nie zna a jedynie wszedł do mieszkania i próbował udawać znajomego. Policjanci wyprowadzili nieproszonego gościa z domu i ustalili jego dane osobowe. Jak się okazało kierujący rowerem to 39 – letni mieszkaniec Gminy Kamienne Góra. W wydychanym powietrzu posiadał ponad 1,6 promila alkoholu.

Innym uczestnikiem stwarzającym zagrożenie na drodze i znajdującym się pod wpływem alkoholu był inny rowerzysta zatrzymany na tej samej drodze w tym samym dniu. Policjanci zatrzymali do kontroli 48 – letniego mężczyznę, którego sposób jazdy wskazywał na jego nietrzeźwość. Jak się okazało uczestnik ruchu drogowego posiadał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Kolejnego patrol Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze ujawnił w dniu 23 września br. Na terenie Gminy Lubawki zatrzymał do kontroli 52 – letniego rowerzystę, mieszkańca Gminy Lubawki. Kierujący rowerem we krwi posiadał blisko 1,5 promila alkoholu.

We wszystkich przypadkach policjanci zastosowali grzywnę w drodze mandatu karnego.

Przypominamy, że zmiany w taryfikatorze, które weszły w życie 11 kwietnia 2017 roku, wprowadziły do taryfikatora konkretnie kary za wykroczenia polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila we krwi) oraz pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila we krwi). W pierwszym przypadku cyklista zapłaci od 300 do 500 zł, w drugim – 500 zł.

Źródło:
kamienna-gora.policja.gov.pl
asp.szt. Grzegorz Szewczyk

Więcej policyjnych komunikatów prasowych w tagach policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment