Zatrzymane osoby w związku z kradzieżą aut na terenie Niemiec

Cztery osoby zatrzymane, odzyskane samochody pochodzące z przestępstwa, zabezpieczone klucze do pojazdów oraz kradzione tablice rejestracyjne – to efekty działań funkcjonariuszy operacyjnych z Lubania, Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz policji niemieckiej Soko Argus. Dwóch z podejrzanych trafiło już do tymczasowego aresztu na 3 miesiące. Mężczyznom może grozić kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Wszystko zaczęło się od kradzieży z włamaniem w miejscowości Kałużna, gdzie sprawcy poruszali się skradzionym z terenu Niemiec samochodem osobowym Audi A4. Bezpośrednio po zdarzeniu policjanci Ogniwa Patrolowego lubańskiej komendy zatrzymali dwie osoby mające związek z tym włamaniem. Trzeci ze sprawców 30-latek został wytypowany i zatrzymany przez funkcjonariuszy operacyjnych, który dysponował skradzionym pojazdem.

Po sprawdzeniu w policyjnych bazach oraz ścisłej współpracy z niemieckimi funkcjonariuszami z Soko Argus wyszło na jaw, że Audi A4 pochodzi z kradzieży z komisu samochodowego znajdującego się na terenie Niemiec. Ponadto tego samego dnia z terenu komisu skradziono łącznie cztery samochody. W związku z tym rozpoczęto działania operacyjne mające na celu odnalezienie aut oraz zatrzymanie sprawców tego czynu. W akcję włączyli się funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Policjanci w związku z tą sprawą weszli na teren jednej z posesji w gminie Lubań, gdzie znaleźli i zabezpieczyli dwa pojazdy osobowe Mercedes C 200 oraz Opel Astra. W miejscu zamieszkania zatrzymano dwie osoby w wieku 22 i 31 lat. Ponadto funkcjonariusze znaleźli m. in. tablice rejestracyjne pochodzące z kradzieży oraz kluczyki. Podejrzani trafili natychmiast do policyjnego aresztu. Funkcjonariusze odzyskali także kolejny samochód marki Mercedes C180 oraz zatrzymali 38-letniego mężczyznę. Wartość skradzionych samochodów opiewała na kwotę 70 tysięcy złotych.

Zebrany przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie trzem osobom zarzutów kradzieży z włamaniem oraz kolejnej zarzutu paserstwa. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lubaniu, sąd zastosował wobec dwóch z nich tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy, a kolejny z mężczyzn usłyszał zarzut paserstwa. Przypomnijmy, że za paserstwo może kara grozić kara pozbawienia wolności do lat do 5 lat, a za kradzież z włamaniem nawet do 10 lat.

Źródło: Policja Dolnośląska. Więcej komunikatów w tagach policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment