Zaprezentują kładkę na konferencji Footbridge w Madrycie

Przypominamy, że w Zagórzu Śląskim zrealizowano nową inwestycję, dzięki której powstała multimedialna kładka betonowa dla pieszych nad Jeziorem Bystrzyckim. Dotychczas są tylko trzy tego typu obiekty w Polsce. O nowej atrakcji w regionie informowaliśmy tutaj.

Kładka została stworzona według projektu opracowanego przez Zespół Badawczo-Projektowy “Mosty-Wrocław”, pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka z Politechniki Wrocławskiej. Projektant prof. Jan Biliszczuk zapowiedział, że kładka zostanie w przyszłym roku zaprezentowany na międzynarodowej konferencji Footbridge w Madrycie. Zrealizowany w Zagórzu Śląskim projekt ma duże szanse na otrzymanie nagrody m.in. za architekturę i rozwiązania konstrukcyjne.

Kładka ta dwuprzęsłowa konstrukcja wstęgowa. Ma rozpiętość przęseł od 22  do 80 metrów, a jej całkowita długość to prawie 126 metrów. Pomost został wykonany z 49 prefabrykowanych elementów żelbetowych, które ułożone zostały na 4 linach nośnych. Jedną z atrakcji kładki stanowi  jej wyposażenie. Ustawiona na środku luneta, pozwala podziwiać  krajobrazy okalające malowniczo położone Jezioro Bystrzyckie oraz wynurzający się z Góry Choina Zamek Grodno. Ławki, posadowione w najszerszych miejscach, zachęcają do odpoczynku, nie tylko pięknym widokiem, ale także multimedialnym wyposażeniem, modułami dźwiękowymi i podświetleniem LED, które zmienia kolory. W ławkach zamontowano urządzenia umożliwiające odtwarzanie efektów dźwiękowych, tj. odgłosy ptaków i szumu wody, zapowiedziane wcześniej przez lektora.

Share

Zobacz również

Leave a Reply