Zamiast sztucznych rzęs, zadbaj, by Twoje rosły długie i gęste

Twoje rzęsy są naturalnie cienkie, krótkie i rzadkie, a marzysz o wyrazistej oprawie oczu? Wbrew pozorom zabieg u kosmetyczki to nie jedyny sposób na długie rzęsy. Zamiast regularnego przedłużania postaw na odpowiednią pielęgnację i odżywienie naturalnych rzęs. Efekty mogą Cię zaskoczyć, choć potrzeba na nie nieco czasu oraz cierpliwości. Jeśli jednak zadbasz o systematyczność, poprawa kondycji Twoich rzęs może być wyraźna i długotrwała.

Dlaczego sztuczne rzęsy na co dzień to niekoniecznie dobry pomysł?

Nie każda kobieta ma naturalnie gęste i długie rzęsy. Wiele pań posiada jasną, delikatną oprawę oczu, którą pragnie zmienić. W takich przypadkach najprostszym rozwiązaniem zdaje się usługa przedłużania rzęs w salonie urody. Jak jednak nadmienia Magdalena Jaglarz, kosmetyczka publikująca na blogu www.magdalenajaglarz.pl: Sztuczne rzęsy są dobre na wyjątkowe okazje, a nie na co dzień, ponieważ zdarza się, że ich usunięcie powoduje wyrwanie własnych rzęs. Długotrwałe stosowanie sztucznych rzęs osłabia naturalne rzęsy, które po zdjęciu doczepianych włosków prezentują się gorzej i potrzeba czasu, by odrosły. Jeśli natomiast chcesz zachować stały efekt przedłużania, musisz korzystać z regularnego uzupełniania. Jest ono wskazane co 3-4 tygodnie, ponieważ w tym czasie część sztucznych rzęs odpadnie, a ubytki wyglądają nieestetycznie. W trakcie noszenia sztucznych rzęs konieczna jest specjalna pielęgnacja i dokładny demakijaż. Nie należy używać maskary. Ponadto warto nadmienić, że przedłużanie rzęs to nie zabieg dla każdego. Może wystąpić reakcja uczuleniowa, która powoduje świąd i rumień brzegu powieki, a nawet dolegliwości bólowe i podrażnienie gałki ocznej.

Co robić, aby mieć długie rzęsy?

Wygląd Twoich rzęs to po części kwestia genetyki. Przykładowo naturalne, jasne blondynki mają na ogół jaśniejsze i cieńsze brwi oraz rzęsy. Z kolei oprawa oczu brunetek jest zwykle bardziej wyrazista. Nie oznacza to jednak, że naturalnie długie, gęste i napigmentowane rzęsy są całkowicie poza zasięgiem niektórych pań. Możesz poprawić kondycję swoich rzęs odpowiednią pielęgnacją, dobrymi nawykami, zdrowym odżywianiem, a w razie potrzeby także suplementacją. Z kolei w celu nadania rzęsom pożądanego koloru i uniesienia włosków możesz skorzystać z mniej inwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Dbając o naturalne rzęsy, zyskujesz naturalny efekt oprawy oczu. Możesz łatwiej wykonywać makijaż i demakijaż oczu.

Odżywki do rzęs

Metamorfozę naturalnych rzęs należy zacząć od podstaw, czyli od ich odżywienia. Do tego celu powstało wiele preparatów kosmetycznych o specjalnych formułach, które uwzględniają składniki aktywne mające wpływ na pożądany wygląd rzęs. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują substancje takie jak:

  • Witaminy – w szczególności biotyna, witamina B12, witamina B5 i witamina E. Stymulują wzrost rzęs, działają na nie wzmacniająco i pogrubiająco. Ponieważ poprawiają strukturę rzęs, zwiększają ich odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne.
  • Kwas hialuronowy – ma właściwości nawadniające skórę poprzez naturalne wiązanie wody, co sprzyja szybszemu wzrostowi rzęs.
  • Glikoproteiny – pobudzają pracę mieszków włosowych, przyspieszają fazę anagenu (wzrostu) rzęs.
  • Nanopeptydy – wydłużają fazę anagenu rzęs, dzięki czemu włoski rosną dłuższe i wolniej wypadają.
  • Arginina – zapewnia rzęsom prawidłowe nawilżenie i elastyczność.
  • Bimatoprost – to łatwy sposób na gęste i długie rzęsy. Przynosi szybkie rezultaty, jednak wymaga ciągłego stosowania, aby je podtrzymać. Może powodować podrażnienia, dlatego nie jest odpowiedni dla każdego.
  • Olejki i ekstrakty roślinne – dostarczają mieszkom włosowym bogactwo składników odżywczych. Zapewniają naturalną barierę ochronną na długości rzęs. Szczególnie cenione olejki na długie rzęsy to olejek rycynowy, kokosowy i ze słodkich migdałów. Z kolei wśród ekstraktów roślinnych warto postawić na sok z awokado, wyciąg z pączków brzozy oraz jagód goji.

Henna i laminacja rzęs

Możesz wydłużyć i zagęścić swoje naturalne rzęsy poprzez odpowiednią pielęgnację. Co zrobić jednak, by rzęsy stały się ciemniejsze i uniesione u nasady? Wbrew pozorom nie musisz każdego dnia używać podkręcającej maskary do rzęs. Warto dawać rzęsom odpoczynek i nie malować ich codziennie. Zamiast tego możesz postawić na regularną hennę i laminację rzęs w gabinecie kosmetycznym. Naturalna henna nie szkodzi rzęsom, ponieważ nie wnika do środka włosków, a jedynie je powleka. Dzięki temu może dodatkowo pogrubiać i wzmacniać rzęsy. Podobnie bezpieczniejszą alternatywę względem przedłużania rzęs stanowi ich laminacja, często łączona z odżywczym botoxem. Zabieg kosmetyczny polega na utrwaleniu pożądanego podkręcenia rzęs, które optycznie otwiera oko. Naturalny efekt utrzymuje się do 6 tygodni – włoski stopniowo wypadają, a w ich miejsce odrastają nowe, o pierwotnym kształcie.

Zdrowa dieta i suplementacja

Jeśli pragniesz zadbać o swoje rzęsy, nie sposób bagatelizować zdrowy styl życia i pełnowartościowe odżywianie. Znajdują one odzwierciedlenie w wyglądzie: skóry, włosów, paznokci, a także rzęs. Dbaj o właściwą ilość snu, codzienną aktywność fizyczną i jadłospis bogaty w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste tłuszcze roślinne oraz białko. Dla pożądanej kondycji rzęs zmiany w diecie powinny objąć również wyższe spożycie kolagenu. Naturalna substancja stanowi budulec zarówno skóry, jak i włosów. Z tego względu wyższe spożycie kolagenu sprzyja wzrostowi grubszych i mocniejszych rzęs. Jeżeli nie przepadasz za źródłami pokarmowymi kolagenu (między innymi galaretami, podrobami i wywarami z kurzych łapek), możesz wdrożyć suplementację kolagenu. Jeśli na opakowaniu producent nie podaje, skąd pochodzi kolagen, którego użyto do produkcji, lepiej nie kupować takiego kosmetyku, doradza Ania Macierewicz, autorka bloga kosmetycznego Pięknomania. Najlepiej przyswajany przez ludzki organizm jest kolagen rybi, choć do wyboru pozostają także wegańskie suplementy diety zawierające kolagen roślinny.

Share

Zobacz inne