Zamek Niesytno

Zobacz kolejne warte uwagi miejsce w naszym regionie. Przypominamy, że aktualizowana galeria znajduje się na podstronie Poznaj nasz region, a opisy poszczególnych miejsc w kategorii Region.

Tym razem prezentujemy Zamek Niesytno w Płoninie obok Świdnika (gm. Marciszów).

Zamek Niesytno to jeden z zamków znajdujących się na szlaku Zamków Piastowskich, położony na zachód od Bolkowa. Po raz pierwszy zamek został wymieniony w 1432 roku w liście biskupa wrocławskiego Konrada Oleśnickiego do Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. Biskup donosi mistrzowi, że należąca do rycerza Hayna von Czirna warownia została zajęta przez wyprawę mieszczan wrocławskich i świdnickich. Wydaje się, że budowla powstała niewiele wcześniej. Hipoteza o XIII wiecznej genezie jest mało prawdopodobna, a w grę wchodzi okres po 2 połowie XIV wieku.
Historia zamku Niesytno wiązana jest tradycyjnie z husytami i rycerzami rozbójnikami, mającymi w nim zamieszkiwać w XV wieku, z tamtego okresu wywodzić się nazwa Angstwinkel (pol. Zakątek Strachu). Prawdopodobnie już w latach 30. XV stulecia w posiadanie siedziby weszli członkowie rodu von Zedlitz, którzy zamieszkiwali tu do połowy XVII wieku. Obiekt był w trakcie swych dziejów kilkakrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Najciekawszym jego elementem jest unikalna na skalę Polski wieloboczna wieża z dziobem (podobna do stołpu na zamku w Bolkowie). Poniżej wznosi się dom zamkowy, zapewne późniejszy, częściowo dwu- a częściowo trójkondygnacyjny. Rezydencjonalną rolę zamek utracił w 1545 roku, gdy obok członkowie rodu von Zedlitz zbudowali dwór ozdobiony renesansową kamieniarką (m.in. portalem głównym i oknami o obramieniach zwanych fasciowymi). Dwór ten, także wielokrotnie przerabiany, znany jest jako pałac w Płoninie. Od połowy XVI w. stary zamek wykorzystywany był najpewniej już tylko na cele magazynowe i gospodarcze.

W 2010 roku obiekt przeszedł w prywatne ręce, a od 2012 roku trwają prace remontowe.

Źródło: wikipedia

Share

Zobacz inne

Leave a Comment