Zakończono projekt “Leśne przedszkole COVID-em niezagrożone”

Po blisko dwóch miesiącach intensywnych działań, zakończył się realizowany przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne i Pisarzowicką Grupę Rekreacyjną projekt “Leśne przedszkole COVID-em niezagrożone”. Inicjatywa skierowana była do dzieci, które od połowy wakacji brały udział w interesujących zajęciach i spotkaniach z ciekawymi osobami.

Zwieńczeniem projektu była impreza podsumowująca, która odbyła się w sobotę 12 września br. na terenie CBK w Pisarzowicach. Jej najważniejszym elementem była stworzona specjalnie z myślą o uczestnikach przedsięwzięcia leśna ścieżka sensoryczna. Nie zabrakło zabaw integracyjnych oraz pysznego poczęstunku. 

Głównym celem projektu było zachęcenie przedstawicieli najmłodszego pokolenia do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz zwrócenie uwagi na przyrodnicze walory pięknego regionu, w którym mieszkamy. Większość zajęć odbywała się na polach, łąkach i w lasach Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Pośród drzew i traw dzieci malowały wiatr i szukały kolorów natury, reportaż z zajęć dostępny tutaj. Hałda w Rędzinach była celem spotkania z geolożką Roksaną Knapik, która pokazała dzieciom jak wiele minerałów znaleźć można w najbliższej okolicy. Przewodniczka towarzyszyła również uczestnikom podczas wyprawy na Skalnik i Małą Ostrą. Wspólnie z członkami Towarzystwa Świadomości Kryszny oraz Katarzyną Kurnytą organizator dał niezapomniany koncert na pisarzowickiej łące, a Irek Ciara zapoznał wszystkich uczestników projektu z leczniczymi i smakowymi właściwościami roślin rosnących na okolicznych polanach. Nie zabrakło okazji do grzybobrania i zabawy w deszczu. Na pamiątkę wspólnych spotkań, pod okiem Anny Wiśniewskiej dzieci stworzyły własny las, który zamknęły w… słoikach.

Współpraca między CBK a Pisarzowicką Grupą Rekreacyjną od początku układała się wyśmienicie. W związku z tym przedstawiciele obu podmiotów mają nadzieję na ponowną okazję do połączenia sił. 

Zadanie dofinansowane było ze środków Programu “Działaj Lokalnie XI 2020” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Lubawce. 

Share

Zobacz inne

Leave a Comment