Zagrożone pieniądze i udział w policyjnej akcji

Oszust podający się za funkcjonariusza CBŚP poinformował kobietę, że jej oszczędności są zagrożone i musi wziąć udział w “policyjnej akcji”. 80-latka przekazała fałszywemu policjantowi kilkanaście tysięcy złotych. Straciłaby dużo więcej, gdyby nie reakcja świadków i szybkie działanie mundurowych z Kamiennej Góry i Wałbrzycha, które powstrzymały seniorkę przed dalszą wypłatą środków. Ostrzeż swoich bliskich! Nie daj się przestępcom.

W środę, 5 kwietnia zmartwione kobiety powiadomiły funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze o zdenerwowanej seniorce i pliku pieniędzy, który zauważyły w koszu na śmieci.

Mundurowi w toku dalszych czynności ustalili, że do seniorki na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚP, który poinformował ją o zagrożonych oszczędnościach i zaproponował udział w „policyjnej akcji”. Koniecznością było wybranie części pieniędzy z banku, przekazanie rzekomemu policjantowi środków i udanie się po kolejną wypłatę. Seniorka niestety uwierzyła w te kłamstwa i podała numer telefonu komórkowego, przez co oszust miał z nią stały kontakt. Następnie wybrała środki z jednego z banków i podrzuciła w umówione miejsce. Zainteresowanie przechodzących kobiet spowodowało, że oszust musiał się spieszyć i namówił seniorkę na dalszą drogę.

Policjanci z Kamiennej Góry ustalili, w którym kierunku pojechała 80-latka. Funkcjonariusze policji z Wałbrzycha, mając na uwadze przekazane informacje, obserwowali najbardziej prawdopodobną drogę poruszania się i zatrzymali wskazany samochód. Jak się okazało, seniorka zdążyła już przekazać kilkanaście tysięcy złotych oszustowi i kierowała się do kolejnego banku, aby wykonać następną wypłatę środków.

Reakcja łańcuchowa, którą wywołali świadkowie oraz szybkie działanie i współpraca policjantów z Kamiennej Góry i Wałbrzycha, pozwoliła na powstrzymanie 80-latki od kolejnego kroku, dzięki czemu kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych nie padło łupem przestępców.

Ostrzegajmy naszych bliskich o sposobach wyłudzania pieniędzy.
Seniorze, pamiętaj, że policjanci nie żądają przekazania żadnych środków!
Reagujmy na niepokojące zdarzenia, które spotykamy na naszej drodze – być może uchronimy naszych bliskich przed utratą oszczędności.

Źródło: KPP Kamienna Góra.
Więcej komunikatów w kategorii Policja.

Share

Zobacz inne