Zabytkowa tablica powróci na ścianę kamiennogórskiej kamienicy

Zabytkowa tablica upamiętniająca pobyt w Kamiennej Górze władców Prus: Fryderyka Wielkiego i Fryderyka Wilhelma II, powróci na ścianę kamienicy nr 6 na placu Wolności.

To w tym budynku monarchowie zatrzymywali się goszcząc trzykrotnie w mieście. 10 sierpnia 1743 r. i 1 marca 1749 r. zjawił się tu Fryderyk Wielki. Jego imiennik – Fryderyk Wilhelm II nocował tu 8 lipca 1790 roku.

Dawni mieszkańcy Kamiennej Góry musieli być dumni z tych wizyt i upamiętnili je okolicznościową tablicą. Zdobiła ona front tego pięknego budynku przez wiele lat. Gdy zaczął się polski rozdział historii Kamiennej Góry, tablica zniknęła.

– Nikt nie wiedział gdzie jest. Odnaleziono ją przypadkiem w Muzeum Tkactwa – mówi Ryszard Kotowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Kamiennogórskiej “Maszkaron”.

Członkowie stowarzyszenia wyczyścili historyczny marmur i postanowili ponownie zawiesić tablicę. Zlecili też wykonanie granitowej repliki w polskiej wersji językowej. Obie tablice zostaną dziś o godzinie 12 zawieszone na budynku w rynku.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment