Za co właściciela motocykla w Czadrowie będzie czekać kara finansowa?

Dla wielu osób nie ma nic przyjemniejszego niż przejażdżka motocyklem. To doskonały sposób na to, aby dynamicznie poruszać się po drogach, a przy tym obserwować pięknie otoczenie natury. Warto jednak wiedzieć, że za niedopełnienie niektórych formalności na kierowcę może zostać nałożona kara finansowa. Dowiedz się, o czym pamiętać, aby uniknąć takich nieprzyjemności.

Czy motocykl powinien mieć badanie techniczne na stacji kontroli pojazdów?

Można spotkać się z twierdzeniem, że korzystanie z dwukołowca jest mniej kosztowne i nie wymaga tylu formalności, co w przypadku użytkowania samochodu osobowego. Warto jednak wiedzieć, że przegląd motocykla (https://rankomat.pl/samochod/przeglad-motocykla) jest konieczny, aby ten pojazd mógł poruszać się w ruchu drogowym.

Jakie terminy obowiązują przy przeglądzie motocykla?

Częstotliwość wykonywania badania technicznego dwukołowca zależy od daty jego produkcji. W przypadku nowych pojazdów przegląd należy wykonać dopiero po 3 latach. Następne badanie techniczne powinno być zrobione w okresie do 2 lat. Później przegląd motocykla trzeba robić co 12 miesięcy.

Gdzie zrobić przegląd motocykla i ile on kosztuje?

Badanie techniczne dwukołowca wykonasz w stacji kontroli pojazdów. Wraz ze wpisem do bazy danych CEPiK kosztuje ono 63 zł. Podczas przeglądu pracownik weryfikuje nie tylko legalność pojazdu, ale przede wszystkim jego stan techniczny. Warto wiedzieć, że nawet brak naklejek legalizacyjnych lub zły stan tablic rejestracyjnych mogą stanowić podstawę do braku „zaliczenia” przeglądu motocykla. Pracownik stacji kontroli pojazdów zweryfikuje ponadto stan:

  • układu hamulcowego,
  • oświetlenia,
  • ramy.

Zbadane zostaną także poziom emisji spalin czy działanie układu wydechowego. Zwykle przegląd motocykla nie powinien trwać dłużej niż 30 minut. W przypadku wykrycia usterki lub nieprawidłowości właściciel pojazdu powinien w terminie do 14 dni je usunąć, a następnie ponownie przystąpić do badania technicznego.

Co grozi za jazdę motocyklem bez ważnego badania technicznego?

Zapomniałeś wykonać badanie stanu technicznego motoru, a może jeździsz pojazdem, który nie przeszedł kontroli? W takim razie przygotuj się na to, że podczas kontroli policyjnej funkcjonariusz może nałożyć na Ciebie mandat w wysokości 500 zł. To jednak nie koniec wydatków, gdyż nadal będziesz zobowiązany do wykonania zaległego przeglądu. Policjant ma prawo również do skonfiskowania dokumentów rejestracyjnych pojazdu. Znacznie gorzej sytuacja się przedstawia, gdy pojazdem bez aktualnego przeglądu spowodujesz wypadek. Wtedy ubezpieczyciel ma prawo do odmowy wypłaty świadczenia. W konsekwencji zostaniesz obciążony kosztami usunięcia szkód.

Brak aktualnego ubezpieczenia OC motocykla – jakie konsekwencje mogą spotkać właściciela pojazdu?

Właściciel motocykla jest także zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia pojazdu OC. W przypadku braku ważnej polisy komunikacyjnej może zostać na niego nałożona kara przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jej wysokość jest zależna od tego, jak długo trwała przerwa w ochronie. Może osiągnąć nawet 1 160 zł, jeśli pojazd nie był ubezpieczony przez okres powyżej 14 dni. Pamiętaj, że nawet w przypadku, gdy motocykl znajduje się np. w naprawie i nie poruszasz się nim w ruchu drogowym, nadal masz obowiązek zawarcia umowy OC!

Kolejną konsekwencją, która grozi właścicielowi pojazdu bez ważnego ubezpieczenia, jest roszczenie poszkodowanych w przypadku spowodowania kolizji. W takiej sytuacji obowiązek wypłaty świadczenia przejmuje UFG, natomiast kosztami zostanie obciążony właściciel nieubezpieczonego pojazdu.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla motocykla?

W świetle wysokich kar finansowych za brak ubezpieczenia znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest wykupienie polisy OC komunikacyjnej dla motocykla. Wiele osób zastanawia się, ile może ona kosztować. Jest to zależne od kilku elementów.

  • Wiek kierowcy

W przypadku zakupu ubezpieczenia OC komunikacyjnego można spotkać się ze zwyżkami za młody wiek kierowcy. Z kolei właściciele pojazdów, którzy ukończyli 25. rok życia mogą liczyć na tańsze oferty polis. Wynika to z tego, że statystycznie młodsi kierowcy częściej są sprawcami wypadków i kolizji w ruchu drogowym.

  • Rodzaj motocykla

Jeśli jesteś właścicielem sportowego motocykla o dużej pojemności silnika, przygotuj się wyższy koszt OC. Jest to spowodowane tym, że TU ponosi większe ryzyko, ubezpieczając taki pojazd.

  • Dotychczasowa historia ubezpieczeniowa

Osoby, które mają za sobą co najmniej kilka lat bezszkodowej jazdy, mogą liczyć na korzystniejszą wycenę OC.

Co ciekawe, cena polis komunikacyjnych może się różnić w zależności od towarzystwa. Dlatego warto porównać oferty. Ubezpiecz tanio swój motocykl, korzystając z internetowych kalkulatorów. To narzędzia, które pozwalają na uzyskanie zestawienie z propozycjami od nawet kilkunastu TU. Z porównywarek internetowych możesz skorzystać bez względu na dzień tygodnia i w dogodnej dla siebie porze. Więcej informacji znajdziesz w artykule https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-oc-i-ac-motocykla

Share

Zobacz inne