XXI Igrzyska LZS. Powiat Kamiennogórski trzeci w klasyfikacji ogólnej Igrzysk

Pomimo trudności związanych z COVID-19 udało się przeprowadzić prawie wszystkie imprezy sportowe XXI Dolnośląskich Igrzysk LZS.

Ze względu na pandemię zakończenie i podsumowanie Igrzysk odbyło się online. W ogólnej klasyfikacji XXI  Dolnośląskich Igrzysk LZS Powiat Kamiennogórski osiągnął duży sukces zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej Igrzysk. Pierwsze miejsce zajął powiat oławski, a drugie z taką samą ilością punktów powiaty świdnicki i jeleniogórski.

Było to możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy Powiatowego i Gminnego Zrzeszenia LZS w Kamiennej Górze  z działaczami klubów sportowych powiatu kamiennogórskiego. Gmina wiejska Kamienna Góra zajęła wysokie 6 miejsce na 85 sklasyfikowanych gmin, co również jest dużym sukcesem. Gmina Marciszów zajęła 18 miejsce,  poprawiając swoje ubiegłoroczne miejsce. Pomimo obostrzeń sanitarnych odbyło się 340 imprez w ramach Dolnośląskich Igrzysk LZS w ośmiu dyscyplinach sportu. Były to eliminacje powiatowe oraz finały strefowe i wojewódzkie, w których wzięło udział prawie 54 000 osób, zarówno dorośli, jak i dzieci oraz młodzież.

W powiecie kamiennogórskim przeprowadzono 10 zawodów na poziomie mistrzostw powiatu, zorganizowano udział reprezentantów powiatu na 10 finałach strefowych i 6 finałach dolnośląskich XXI Igrzysk LZS. Ponad 900 osób brało udział w zawodach o mistrzostwo powiatu. W zawodach sportowych w finałach strefowych i dolnośląskich wzięło udział ponad 350 zawodników reprezentujących powiat kamiennogórski. Największym sukcesem gier zespołowych naszych zawodników było mistrzostwo Dolnego Śląska szachistów UKS Debiut Przedwojów i ich udział w mistrzostwach Polski LZS. Również pierwsze miejsce zespołowo w finale dolnośląskim zajęła reprezentacja powiatu w warcabach stupolowych. Brązowe medale finałów wojewódzkich turnieju Piłkarska Kadra Czeka zdobyli młodzi piłkarze LKS Bóbr Marciszów oraz młode piłkarki LKS Dragon Miszkowice. Kolejny sukces odniosły siatkarki LKS Pagaz Krzeszów zdobywając brązowe medale mistrzostw Dolnego Śląska. W sportach indywidualnych złote medale i tytuły mistrzów Dolnego Śląska w warcabach stupolowych zdobyli:  Magdalena Lema – orliczka oraz Gracjan Białas – młodzik. Srebrny medal i tytuł V-ce mistrzów Dolnego Śląska zdobyli: Zofia Sawicka – orliczka i Fabian Skoczylas – junior młodszy. Brązowe medale zdobyli: Zuzanna Gwoździewicz – młodziczka oraz Mariusz Nowak – senior. Rówwnież sukcesy indywidualne odnosili szachiści UKS Debiut w mistrzostwach Dolnego Śląska. Złote medale i mistrzowskie tytuły zdobyli: juniorka Karina Światała i Karol Czoch w kategorii seniorów. Brązowe medale zdobyli w kategorii junior starsz Aleksander Wilk, a kategorii senior Wojciech Kmiecik. Tytuły mistrzów strefy jeleniogórskiej zdobyli tenisiści stołowi: w kategorii seniorów Piotr Czernecki z Pisarzowic, wśród juniorów Hubert Sajdak z Lubawki, a w grupie kadetów Jakub Kosal z Pisarzowic. Srebrne medale wywalczyli: wśród seniorek Katarzyna Kociołek z Kochanowa, a grupie juniorów Radosław Waligóra z Pisarzowic. Niestety z przyczyn związanych z COVID-19 nie wzięli oni udziału w finale dolnośląskim.

Udział kamiennogórskich sportowców na finałach strefowych i wojewódzkich był możliwy dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu wielu osób i instytucji. Szczególne słowa podziękowania należą się dla samorządów terytorialnych naszego powiatu, które przyjmują honorowy patronat i obowiązki organizacyjne przy rozgrywaniu mistrzostw powiatu.

Starosta Kamiennogórski Jarosław Gęborys objął patronatem turniej piłki siatkowej drużyn mieszanych. Burmistrz Janusz Chodasewicz wspiera mistrzowskie rozgrywki w warcabach stupolowych, m.in. pokrywając koszty wyjazdu  najlepszych zawodników na finał strefy jeleniogórskiej  w Siedlęcinie. Pani burmistrz Ewa Kocemba wspiera zimowe i jesienne  turnieje piłki halowej chłopców i dziewcząt.  Wójt Patryk Straus patronuje mistrzostwom  powiatu w piłce siatkowej mężczyzn, a Wójt Wiesław Cepielik mistrzostwom piłki  siatkowej kobiet. Powiat Kamiennogórski i Gmina Kamienna Góra dofinansowały koszt wyjazdu siatkarek i siatkarzy  LKS Pagaz Krzeszów na finał dolnośląski do Oławy i Żmigrodu. Szczególne podziękowania należą się działaczom LKS Bóbr Marciszów, LKS Pagaz Krzeszów, LKS Dragon Miszkowice, LKS Czarni  Przedwojów, MKS Orzeł Lubawka, UKS Maraton Pisarzowice, UKS Amator Marciszów i UKS Debiut Przedwojów.