XVI Krokus Jazz Festiwal

W dniach 20-22 października 2017 roku w Jeleniogórskim Centrum Kultury odbędzie się XVI edycja Krokus Jazz Festiwal.

Przez trzy dni podziwiać będzie można kilkudziesięciu znakomitych muzyków grających jazz na najwyższym poziomie. Za niektóre koncerty trzeba będzie zapłacić kupując bilet (choćby za symboliczne 10 zł do klubu „Kwadrat”). Ale czekają też dwa koncertowe dni (sobota i niedziela) podczas których bezpłatnie od godziny 12:00 do godz. ok. 16:00 będzie można posłuchać znakomitego jazzu. Zespoły biorące udział w konkursie „Powiew Młodego Jazzu” to wybrana spośród kilkudziesięciu zgłoszeń grupa 15 wykonawców prezentująca bardzo wysoki, profesjonalny poziom. Jest tradycją że uczestnicy i laureaci Krokusa to muzycy bardzo szybko zyskujący popularność, odnajdujący się w profesjonalnych i uznanych w Polsce i na świecie projektach muzycznych.

Program

20.10.2017 (PIĄTEK), godz. 20:00 ARTUR DUTKIEWICZ TRIO

Artur Dutkiewicz, wybitny polski pianista jazzowy i kompozytor. Ukończył Wydział Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.W 1988 odbył liczne trasy koncertowe z kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. Współpracował przez wiele lat z saksofonistą Tomaszem Szukalskim, tworząc Szukalski/Dutkiewicz Duo oraz Kwartet Tomasza Szukalskiego. Z zespołami tymi występował w wielu krajach europejskich. Koncertował również z m.in.: Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem. Artur Dutkiewicz jest laureatem wielu konkursów muzycznych, jest między innymi finalistą prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Wielkim sukcesem Artura Dutkiewicza był solowy recital z transmisją radiową na targach MIDEM w Cannes a także recitale w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Paryżu i Londynie. W latach 1990-93 często wyjeżdżał do Francji, gdzie grał m.in. z Alainem Brunetem i Pierrem Michelotem. Jako jeden z nielicznych polskich pianistów jazzowych występuje solo jednocześnie prowadząc własne zespoły: Electric Jazz Concert oraz Artur Dutkiewicz Trio.

ARTUR DUTKIEWICZ TRIO skład:

Artur Dutkiewicz – fortepian
Michał Barański – kontrabas
Łukasz Żyta – perkusja

godz. 22:00 (klub „Kwadrat”) PIOTR SCHOLZ SEXTET

Zespół powstał w 2015 roku z inicjatywy gitarzysty i kompozytora Piotra Scholza. Muzyk jest uznanym i honorowanym wieloma nagrodami gitarzystą, ciekawym kompozytorem i zdolnym dyrygentem. Swoje zdolności instrumentalne i kompozytorskie szlifował pod okiem takich muzyków jak: Peter Weniger, Kurt Rosenwinkel, John Hollenbeck.Wraz ze swoim zespołem jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej, Grand Prix konkursu Jazz Fruit na Mladi Ladi Jazz Festival w Pradze, nagród Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych, Międzynarodowego Konkursu na Kompozycję Jazzową w ramach Silesian Jazz Festiwal 2015, festiwalu Jazz Wolności , Zdobywcą III nagrody na Indywidualność Jazzową Jazz nad Odrą 2016 oraz Grand Prix Międzynarodowego Konkursu „ Powiew Młodego Jazzu” odbywającego się w ramach Krokus Jazz Festiwal 2016 . Pojawia się zarówno w autorskich zespołach ( np. Weezdob Collective, Piotr Scholz Sextet oraz PJPOrchestra), ale jest także muzykiem grup towarzysząc gwiazdom muzyki jazzowej i rozrywkowej ( od Ewy Bem po Włodka Pawlika i Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej).

PIOTR SCHOLZ SEXTET skład:

Piotr Scholz – gitara
Tomasz Orłowski – trąbka
Kuba Marciniak – saksofon tenorowy, sopranowy
Mikołaj Gruszecki – fortepian
Damian Kostka – kontrabas
Adam Zagórski – perkusja

21.10.2017 (SOBOTA), godz. 12:00 Sala widowiskowa JCK „POWIEW MŁODEGO JAZZU”

Stojący na bardzo wysokim poziomie międzynarodowy konkurs młodych zespołów jazzowych. Uczestnicy konkursu prezentują publiczności półgodzinne programy konkursowe stojące na profesjonalnym czy wręcz wirtuozerskim poziomie. Lista zespołów koncertujących pierwszego dnia zostanie podana po posiedzeniu komisji kwalifikacyjnej.

godz. 20:00 E.J. STRICKLAND QUINTET

Amerykański perkusista jazzowy E.J. Strickland należy do ścisłej światowej czołówki. Wraz z bratem bliźniakiem znakomitym saksofonistą Marcusem Stricklandem szybko wdarli się na sam szczyt amerykańskiego jazzu prezentując własne, dojrzałe kompozycje osadzone we współczesnym mainstreamie. Porusza się w tym głównym nurcie, próbując odnaleźć siebie nie zapominając o aspekcie melodycznym. Jako lider zadebiutował pierwszym albumem już w wieku 21 lat. Gruntowne wykształcenie muzyczne zdobywał w New World School of the Arts w Miami, gdzie studiował muzykę klasyczną i jazz będąc pod wpływem takich jazzowych perkusistów jak Elvin Jones, Philly Joe Jones, Roy Haynes, Tony Williams, Jeff “Tain” Watts czy Brian Blade. W 1997 roku E.J. Strickland zaczął studia w klasie fortepianu i kompozycji w The New School for Social Research chłonąc wiedzę od takich gigantów jazzowej perkusji jak Joe Chambers, Michael Carvin, Carl Allen, Ralph Peterson, Lewis Nash i Jimmy Cobb. Wraz z bratem Marcusem Stricklandem na początku lat 2000 dokonał wspólnych nagrań, których efektem było wydanie dwóch płyt „At Last” i “Brotherhood” z udziałem Roberta Glaspera, które według magazynu Down Beat uznane zostały za jedne z najciekawszych albumów ostatniego dziesięciolecia. Otwarta melodia w postaci niesamowitej energii jaką demonstruje swoją grą E.J.Strickland oczarowuje, zwłaszcza kiedy się słucha tej muzyki na żywo. Muzyk ma na swoim koncie współpracę z Ravi Coltrane’em ,Cassandrą Wilson, George’em Colligan’em , David’em Gilmore’em, Manuelem Valerą, Hans’em Glawischnig’iem, Danny Grissett’em, Dezron’em Douglasem, Luisem Perdomo, Lindą Oh, Adam’em Rogers’em, Drew Gress’em, Etienne Charlesem etc. Jako sideman nagrał ponad 60 albumów . Koncertuje wraz z własnym kwintetem a jako lider ma na swoim koncie 10 własnych albumów.

E.J.STRICKLAND QUINTET skład:

E.J. Strickland – lider, perkusja
Marcus Strickland – saksofon tenorowy, sopranowy
Godwin Louis – saksofon altowy
Victor Gould – fortepian
Josh Ginsburg – kontrabas

godz. 22:00 (klub „Kwadrat”) LUIS NUBIOLA GLOBAL FRIENDSHIP

Luis Nubiola urodził się na Kubie, gdzie ukończył Narodowe Konserwatorium Muzyczne Amadeo Roldan jako nauczyciel saksofonu i instrumentalista. Przez kilka lat grał w La Zorra y El Cuervo – jedynym klubie jazzowym na Kubie. W tym okresie zapraszany był do wielu wspólnych projektów muzycznych z wybitnymi kubańskimi muzykami jazzowymi – m.in. José Miguel Credo (El Greco), Díakara, Paquito DRivera, George Benson, Steve Coleman. W czasie, kiedy podróżował z Top Secret – grupą prowadzoną przez wybitnego trębacza Jose Miguel Credo (El Greco), w 2001 roku postanowił osiedlić się na Kostaryce. Tam stał się jednym z najlepszych i najlepiej rozpoznawanych muzyków jazzowych. Na płaszczyźnie zawodowej współpracował z artystami takimi jak Walter Flores (zwycięzca Grammy), Robert Aguilari „Chocolate Band” – by wymienić choć kilku. Obecnie Luis Nubiola mieszka w Europie, gdzie kontynuuje swoje poszukiwania i rozwija się jako artysta. W programie koncertu promującego jego najnowszy album „Global Friendship”, której powstaniu przyświecała idea zebrania i pokazania szerszej publiczności pojawią się kompozycje wielkich artystów – muzyków oraz przyjaciół, którzy mieszkają w różnych krajach na całym świecie, takich jak między innymi Kuba, Polska, Kostaryka, Hiszpania czy Stany Zjednoczone. Global Friendship to inne miejsca, odmienne tradycje muzyczne, ale jeden wachlarz emocji i jeden uniwersalny język, jakim jest muzyka.

LUIS NUBIOLA GLOBAL FRIENDSHIP skład:

Luis Nubiola – saksofon altowy
Krzysztof Dys – fortepian
Marcin Chenczke – kontrabas
Krzysztof Szmańda perkusja

22.10.2017 (NIEDZIELA), godz. 12:00 Sala widowiskowa JCK „POWIEW MŁODEGO JAZZU”

Stojący na bardzo wysokim poziomie międzynarodowy konkurs młodych zespołów jazzowych. Uczestnicy konkursu prezentują publiczności półgodzinne programy konkursowe stojące na profesjonalnym czy wręcz wirtuozerskim poziomie. Lista zespołów koncertujących drugiego dnia zostanie podana po posiedzeniu komisji kwalifikacyjnej.

godz. 20:00 ANTHONY STRONG (Wręczenie nagród w konkursie „Poweie Młodego Jazzu”)

Anthony Strong w rodzinnej Anglii okrzyknięty został gwiazdą jazzu i błyskawiczne wdarł się na estrady światowe opanowane dotąd przez Michaela Buble i Jami’ego Culluma. Komercyjny sukces albumu „ Stepping Out” wylansował szybko nową ikonę jazzowej wokalistyki. Śpiewa z naturalnością, z jaką oddycha, a na fortepianie gra tak naturalnie, jak śpiewa. Przystojny Anthony Strong komplementowany jest jako “najgorętszy, wschodzący talent w wokalistyce jazzowej”, pojawia się jako celebryta na okładkach popularnych magazynów a przez brytyjską prasę uznawany jest za “ogromny talent, z wszelkimi zadatkami na gwiazdę panteonu współczesnego retro-jazzu”. „ Anthony Strong – -to imponujący, wrażliwy pianista i pięknie swingujący wokalista. Nie sili się na karkołomne improwizacje i jazzowe udziwnianie. Brawurową ekwilibrystykę eksponuje jako pianista, by swingowym aksamitem głosu wprowadzać brzmienie godne Franka Sinatry i Tony’ego Bennetta. Bawiąc się jazzowym standardem potrafi wydobyć z niego współczesne, przebojowe brzmienie. Może właśnie dlatego jego wokalistyka jest bliższa modnym gwiazdom pop-jazzu niż legendarnym wokalistom ery swingu”.Wychwalany jako „nowa angielska supergwiazda jazzu” Anthony Strong już na początku 2012 roku znalazł się w centrum uwagi czołowych wytwórni płytowych. Młody artysta podpisał kontrakt z kultową francuską firmą Naive Records i dołączył do elity artystów tej oficyny ( jak Adele, Carla Bruni i Katie Melua). Po wydaniu premierowego albumu „Stepping Out” Anthony Strong pojawił się na pierwszej stronie największego francuskiego dziennika Le Figaro, wystąpił w niemieckiej telewizji, a przez brytyjską prasę został obwołany wybitnym talentem, predystynowanym do zajęcia miejsca w panteonie takich gwiazd retro – nowoczesnego jazzu jak Jamie Cullum i Michael Bublé. Na You Tube teledyski A. Stronga mają kilkusettysięczną widownię a w listopadzie 2013 jego debiutancki album uplasował się na pierwszym miejscu jazzowej listy amerykańskiego iTunesa. Nagranie przełomowego albumu zrealizował z udziałem znakomitych muzyków. „ Stepping Out” to przede wszystkim wielkie standardy jazzowe („My Foolish Heart”, „ When I Fall In Love „), przeboje (np. „Overjoyed”- Stevie’go Wondera), ale także utrzymane w swingowej konwencji stylowe kompozycje Anthony’ego Stronga. Spory sukces przyniosła mu kolejna płyta „ On the Clear” z której to materiał zaprezentuje podczas Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwal.

ANTHONY STRONG KONCERT skład:

Anthony Strong (fortepian / śpiew)
Spencer Brown ( kontrabas )
Dave Ohm ( perkusja)
Alam Nathoo (saksofon tenorowy )
Gav Broom (trąbka)

godz. 22.00 (klub „Kwadrat”) David Dorůžka TRIO

David Dorůžka czeski gitarzysta i kompozytor jazzowy urodzony w Pradze w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jego dziadek Lubomir Dorůžka był znanym publicystą i krytykiem jazzowym, autorem audycji jazzowych prowadzonych w czeskim radiu a także członkiem Międzynarodowej Federacji Jazzowej. David Dorůžka rozpoczął swoją przygodę z jazzem dość wcześnie . Mając 10 lat zaczął grać na gitarze a w wieku lat 14 występował już ze znanymi muzykami czeskiej sceny jazzowej. W 1995 roku od Czeskiego Towarzystwa Jazzowego otrzymał tytuł Talent Roku. Wystąpił na albumach takich muzyków jak Karel Růžička Jr. czy Jaromír Honzák. W latach 1999-2002 studiował kompozycję i improwizację w Berklee College of Music, gdzie jego nauczycielami byli Joe Lovano czy Mick Goodrick, George Garzone, Greg Hopkins and Hal Crook. W latach 2002-2003 zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie nagrał debiutancką płytę „Hidden Paths”. Od końca 2003 roku mieszkał ponownie w Czechach, gdzie nauczał w Konserwatorium Jaroslava Ježka w Pradze. Prowadził własne składy jednocześnie uczestnicząc w wielu wydarzeniach jako muzyk towarzyszący. W roku 2000 był jedynym gitarzystą, wybranym przez Pata Metheny’ego uczestniczącym w Aspen Snowmass Jazz Colony w Kolorado występując u boku Christiana McBride’a, Joshua Redmana i Herbie Hancocka. W latach 2006-2007 mieszkał w Paryżu gdzie rozwijał swój talent współpracując z takimi muzykami jak Jannuska or Géraldine Laurent. Pierwsza płyta Doruzki „Hidden Paths” nagrana wspólnie z kontrabasistą Massimo Biolcatim i amerykańskim perkusistą Kendrickiem Scottem , powstała latem 2003 roku w Nowym Jorku. Nastepny album „Silently Dawning” (2008 ) nagrany został z udziałem wokalistki Josefine Lindstrand , i najlepszej polskiej sekcji rytmicznej Michał Barański – kontrabas i Łukasz Żyta – perkusja. Większość utworów powstała na bazie poezji Emily Dickinson, Jiří Orten do słów Josefine Lindstrand. Obecnie David David Dorůžka prowadzi swoje własne trio, a także występuje jako siedman z takimi artystami jak saksofonista Cyrille Oswald, basista Jaromír Honzák i czy nasza wokalistka Aga Zaryan, w której repertuarze ma swój udział. Lista muzyków, z którymi współpracował obejmuje takie nazwiska jak: Jorge Rossy, Chris Cheek, George Mraz, Django Bates, Perico Sambeat, Albert Sanz, Rodney Green, Nils Berg, Jon Fält, Aga Zaryan, Michał Tokaj, Piotr Wyleżoł, Sławomir Kurkiewicz oraz Michał Miśkiewicz, jak również Iva Bittová, Ida Kelarová, Jaroslav Dušek, Martin Zbrožek i wielu, wielu innych.

David Dorůžka TRIO skład:

David Dorůžka – gitara akustyczna i elektryczna
Jiří Slavík – kontrabas
Martin Novák – perkusja



Share

Zobacz inne

Leave a Comment