XII edycja Biegu „Tropem Wilczym” z udziałem klas wojskowych ZSZiO

Po raz kolejny uczniowie klas wojskowych z ZSZiO w Kamiennej Górze pokonali trasę mierząca dokładnie 1963 m, biorąc udział w biegu „Tropem Wilczym”, który odbył się dziś (piątek, 1 marca) na terenie kamiennogórskiego zalewu. Przypominamy, że 1963 to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty.

Po biegu arena rozgrywek przeniosła się na teren szkoły, gdzie uczniowie w pozostałych konkurencjach sportowo-wojskowych walczyli o puchar i zaszczytny tytuł “Najlepszej”.

Historia biegu (źródło: tropemwilczym.org)

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 roku grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dziś, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Z roku na rok projekt gromadzi coraz więcej osób, które żywo interesują się historią Żołnierzy Wyklętych, dlatego obecnie jest to największe tego typu przedsięwzięcie sportowo-edukacyjne na świecie. 

Share

Zobacz inne