Wytworzyli blisko 8 kilogramów metamfetaminy

Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko czterem mężczyznom podejrzanym o wytworzenie znacznych ilości metamfetaminy i inne przestępstwa.

17 stycznia 2019 roku na polecenie Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu dokonali zatrzymania czterech osób oraz przeszukania kilku posesji na terenie Jeleniej Góry, Bolesławca oraz innych miejscowości w powiecie jeleniogórskim i bolesławieckim. W budynku położonym na terenie powiatu bolesławieckiego ujawniono i zlikwidowano linię produkcyjną do syntezy metamfetaminy. Na miejscu ujawniono i zabezpieczono szereg substancji chemicznych oraz sprzętu służącego do produkcji narkotyków.

W ramach przeprowadzonych przeszukań zarówno w budynku, w którym znajdowała się wytwórnia, jak i na terenie posesji zajmowanych przez podejrzanych, zabezpieczono łącznie blisko milion sztuk tabletek zawierających pseudoefedrynę, niezbędną do produkcji narkotyku. Ujawniono również liczne puste opakowania tego rodzaju lekach.

Zabezpieczono również blisko dwa kilogramy metamfetaminy i ponad 80 gramów ziela konopi innych niż włókniste.

W sprawie powołano licznych biegłych z zakresu biologii, daktyloskopii oraz chemii.

Ustalono, że w zlikwidowanej fabryce wytworzono łącznie blisko 7992 gramy metamfetaminy, a także usiłowano wyprodukować kolejne 36 kilogramów narkotyku. Proceder trwał od października 2018 roku do stycznia 2019 roku.

Tytułem zabezpieczenia majątkowego zajęto również mienie należące do podejrzanych o wartości 876 tysięcy złotych.

Zatrzymano między innymi gotówkę w kwocie około 250 tysięcy złotych, a także różnego rodzaju sprzęty o wartości ponad 270 tysięcy złotych, w tym pojazdy marek Porsche i Mercedes. Dokonano również zabezpieczenia nieruchomości należących do dwóch podejrzanych poprzez ustanowienie na nich hipotek przymusowych na łączną sumę 350 tysięcy złotych.

Oskarżonym zarzucono wytworzenie znacznych ilości substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy w ilości 7992 gramów oraz usiłowanie wytworzenia 36 kilogramów tego narkotyku. Sprawcy uczynili sobie z procederu stałe źródło dochodu. Dwóm sprawcom zarzucono również posiadanie znacznych ilości substancji psychotropowych oraz środków odurzających. U jednego z nich ujawniono ponad 1,8 kilograma metamfetaminy oraz prawie 90 gramów środka odurzającego w postaci ziela konopi innych niż włókniste, u drugiego zatrzymano ponad 33 gramy metamfetaminy.

Mężczyźni nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, po zatrzymaniu podejrzanych stosowany był wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który następnie został zmieniony przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu na środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego w kwocie po 30 tysięcy złotych, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Podejrzani to mieszkańcy Bolesławca i jednej z miejscowości na terenie powiatu jeleniogórskiego w wieku od 37 do 48 lat. Mężczyźni byli już wcześniej karani za popełnienie różnego rodzaju przestępstw, w tym czynów przeciwko życiu i zdrowiu lub mieniu, posiadania broni palnej oraz przestępstwa skarbowe. Jeden z nich odbywał już karę pozbawienia wolności, w związku z czym odpowiada w warunkach recydywy.

Za popełnienie zarzuconych przestępstw grozi im kara pozbawienia wolności w wymiarze do 15 lat.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze. Więcej komunikatów w tagach prokuratura.

Fot. Shutterstock

Share

Zobacz inne

Leave a Comment