Wystawa rzeźby na Placu Klasztornym w Krzeszowie

W Krzeszowskim Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej można podziwiać wystawę rzeźby prof. Badyny. Wzdłuż głównej alei prowadzącej do bazyliki ustawiono popiersia znanych Polaków (m.in. Wojciecha Kilara, Jerzego Giedroycia, Czesława Miłosza, Jerzego Turowicza), a przy samym wejściu do świątyni „stoi” sam Jan Paweł II i Król Władysław Jagiełło. Podziwiać możemy także przepiękną Pietę, czyli pokazanie Matki Bożej trzymającej na kolanach martwe ciało Jezusa Chrystusa po zdjęciu z krzyża. Rzeźba Krakowskiego artysty mocno przemawia do serca, umysłu i wyobraźni wrażliwego odbiorcy.

Przy samym wejściu na plac Sanktuarium w oczy rzuca się rzeźba Damy z Łasiczką będąca przeniesieniem do trójwymiarowej rzeczywistości dzieła Leonarda da Vinci. Ta rzeźba została zainspirowana znanym dziełem malarskim i dzięki swej trójwymiarowości jest również dostępna osobom niedowidzącym, które mogą ją dotknąć, poczuć, poznać i zrozumieć, a nawet usiąść jej na kolanach i z jej perspektywy spojrzeć na piękny i monumentalny Dom Łaski Maryi w Krzeszowie.

Wystawa dostępna będzie miesiąc.

Z prof. Karolem Babyną będzie można spotkać się w Krzeszowie już 22 października 2024 roku. Wówczas bliżej poznamy tego wielkiego i skromnego artystę, więcej dowiemy się o jego inspiracjach i twórczości.

Karol Badyna urodził się 23 lutego 1960 roku w Stąporkowie w woj. świętokrzyskim. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w roku 1988. Po studiach został zatrudniony na swojej macierzystej uczelni na stanowisku naukowo-dydaktycznym osiągając coraz to wyższe stopnie naukowe. W roku 2011 otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego ASP.
W swojej twórczości zajmuje się głównie rzeźbą portretową. Posiada liczne realizacje pomnikowe w Polsce oraz w USA (m.in. w siedzibie ONZ oraz w polskim konsulacie w Nowym Jorku), w Waszyngtonie na Uniwersytecie Georgetown, w Chicago, w Izraelu, Portugalii, Niemczech, we Włoszech, na Białorusi, Estonii i w Singapurze.

Zobacz inne