Wykład na temat szkodliwości wieży telekomunikacyjnej

W dniu 10 maja 2019 roku w Sali Witrażowej ratusza odbyło się spotkanie poświęcone budowie w Kamiennej Górze wieży widokowej z funkcją telekomunikacyjną.

Ponieważ radni mieli wątpliwości czy postawienie masztu nie wpłynie negatywnie na zdrowie mieszkańców, na zaproszenie burmistrza Janusza Chodasewicza na temat ewentualnej szkodliwości takiej instalacji wypowiedział się specjalista dr inż. Fryderyk Lewicki.

W swoim wykładzie ekspert przekonywał, że podobnie jak telefony komórkowe, nadajniki szkodliwe nie są. Przeciwnie, im łatwiejsza komunikacja telefonu z nadajnikiem tym ten pierwszy pracuje z mniejszą mocą, a co za tym idzie emituje mniejsze promieniowanie. Na poparcie swoich tez dr Lewicki zaprezentował wyniki badań i analiz poświęcone temu zagadnieniu. Zapewnił, że sektor telekomunikacyjny nie jest zainteresowany zwiększeniem, ponad dopuszczalną, mocy nadajników. Powodowałoby to zakłócenia pracy innych nadajników i wzrost kosztów ich utrzymania.

Po przeprowadzonej dyskusji radni będą musieli zdecydować czy inwestycja zostanie zrealizowana na terenie Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Dzięki powstaniu takiej inwestycji poprawi się jakość połączeń telefonicznych i internetu na obszarze, na którym dzisiaj występują problemy. W ramach umowy miasto zyska też, bez poniesienia kosztów, platformę widokową, która może się stać nową atrakcją Kamiennej Góry.

W trakcie spotkania padły pytania o technologię 5G, którą ekspert określił jako jeszcze bezpieczniejszą niż stosowane obecnie systemy.

O możliwości wybudowania wieży widokowej w Kamiennej Górze pisaliśmy już w kwietniu ubiegłego roku. Z propozycją budowy platformy zwrócił się do kamiennogórskiego urzędu miasta jeden z ogólnopolskich operatorów naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej.

Platforma ma powstać w obrębie ulicy Krzeszowskiej, powyżej nieczynnego kamieniołomu. Konstrukcja ma być wysoka na ok 37 metrów, w połowie wysokości zaplanowano umiejscowienie platformy widokowej. Część konstrukcji powyżej platformy wykorzystywana ma zostać przez operatora telefonii komórkowej.

Share

Zobacz inne

One Thought to “Wykład na temat szkodliwości wieży telekomunikacyjnej”

Leave a Comment