Masz dość ciągłych podrażnień dziąseł i wiecznie niedoczyszczonej jamy ustnej? Warto zaopatrzyć się w szczoteczkę elektryczną, która skutecznie usuwa zanieczyszczenia, a do tego jest bezpieczniejsza dla delikatnych tkanek. Zastanawiasz się, który model będzie najlepszy? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać rodzaje szczoteczek elektrycznych i dokonać właściwego wyboru.
Wszystkie rodzaje szczoteczek elektrycznych na pewno łączy jedno – silniczek, który odpowiada za ich działanie. Mogą być zasilane na kilka sposobów: sieciowo, bateryjnie lub akumulatorowo. Możemy wyróżnić następujące typy szczoteczek elektrycznych:
- rotacyjne – powstały w 1939 roku, jednak w masowej sprzedaży pojawiły się dużo później, początkowo przeznaczone były dla osób z poważnymi schorzeniami, jednak z czasem stały się urządzeniami dla wszystkich; ich włókna poruszają się ruchem rotacyjnym (obrotowym), pulsacyjnym i oscylacyjnym, usuwają płytkę nazębną skuteczniej i zdecydowanie szybciej niż szczoteczki tradycyjne; mają okrągłe główki, wykonują kilka tysięcy ruchów na minutę oraz kilkadziesiąt tysięcy pulsacji
- soniczne – ich praca opiera się na technologii fal dźwiękowych i wykonywaniu ruchów wymiatających, które często rekomendowane są przez specjalistów jako najlepsze; wyróżniają się wysoką skutecznością w usuwaniu osadów i bakterii, a to dzięki zjawisku kawitacji, które polega na łączeniu się ze sobą cząsteczek pasty i śliny, w wyniku czego powstające mikrobąbelki docierają nawet do trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej i precyzyjnie je oczyszczają; mają podłużne główki, wykonują nawet 96 000 ruchów na minutę pracy.
- ultradźwiękowe – najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia do higieny jamy ustnej, które łączą w sobie cechy szczoteczki manualnej z soniczną; wyróżniają się myciem bezdotykowym, możliwością rozbijania płytki nazębnej z pewnej odległości, a przede wszystkim – częstotliwością ruchów na poziomie kilkaset razy większym niż w szczoteczkach sonicznych; mają podłużne główki.
Czym kierować się przy wyborze?
Rynek produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej jest bardzo szeroki, a więc znajdziesz na nim naprawdę wiele szczoteczek elektrycznych czy sonicznych. Cena podstawowych modeli oscyluje w granicach 100-200 złotych, natomiast za te najbardziej zaawansowane technologicznie trzeba zapłacić nawet 1000 złotych. Przy zakupie szczoteczki warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: jej rozmiar, twardość włókien, częstotliwość ruchów główki czy dodatkowe funkcje urządzenia, które zwiększają komfort użytkowania.
Pamiętaj, aby rozmiar szczoteczki elektrycznej był właściwie dobrany do wieku użytkownika. Szczoteczka przeznaczona dla dzieci powinna mieć mniejszą główkę. Podobnie jest w przypadku twardości włosia, które powinno być miękkie i delikatne, aby nie podrażnić dziecięcych dziąseł. Po główki z miękkimi włóknami powinny sięgać również osoby z nadwrażliwością zębów i dziąseł czy te noszące aparaty ortodontyczne oraz protezy. Jeśli natomiast zależy Ci na intensywnym wybielaniu, możesz zaopatrzyć się w końcówki
z twardym włosiem. W takiej sytuacji powinieneś jednak uważać, gdyż szkliwo może ulegać zniszczeniu. Inną ważną kwestią jest prędkość ruchów główki. Większa oznacza duże szanse na skuteczniejsze oczyszczenie jamy ustnej z osadów, bakterii i resztek pożywienia. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze najwyższa prędkość będzie najlepsza. Co zaś tyczy się rodzaju ruchów szczoteczki, wybierz taką, która wykonuje ruchy rotacyjne, pulsacyjne i oscylacyjne. Warto też sprawdzić ranking najlepszych szczoteczek elektrycznych i porównać możliwości urządzeń.
Im więcej programów pracy, tym lepiej. Nie zapominaj jednak, że cena urządzenia jest wówczas wyższa. Szczoteczki elektryczne posiadają zwykle od dwóch do sześciu trybów, wśród których najpopularniejsze to: codzienne czyszczenie, delikatne czyszczenie, intensywne czyszczenie i wybielanie. Szczoteczki soniczne dodatkowo wyposażane są w tryb pielęgnacji dziąseł czy języka. Istotna jest również liczba dodatkowych funkcji urządzenia. Najbardziej zaawansowane technologicznie modele można połączyć ze smartfonem za pomocą odpowiedniej aplikacji.
Która szczoteczka będzie najlepsza?
To oczywiście zależy od tego, czego oczekujemy od urządzenia do higieny jamy ustnej. Jeśli mamy problemy z nadwrażliwością zębów i dziąseł lub jeśli posiadamy aparat ortodontyczny, protezę, mosty lub korony, najlepiej zaopatrzyć się w szczoteczkę soniczną i ultradźwiękową, choć ta druga ponadto przeznaczona jest dla osób z poważnymi schorzeniami jamy ustnej. Stosując urządzenia oparte na technologii fal dźwiękowych, zapewniamy swoim dziąsłom pełne bezpieczeństwo i minimalizujemy ryzyko podrażnienia oraz krwawienia. Przed zakupem szczoteczki warto także zwrócić uwagę na dostępność końcówek wymiennych pasujących do danego modelu.