Współpraca służb – Ratowanie życia nieprzytomnego turysty

12 października 2019 roku około godziny 12.30 na szlaku w pobliżu Domu Śląskiego pod Śnieżką stracił przytomność turysta z Niemiec. Na miejscu pomocy mężczyźnie udzielali turyści, ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR, a o bezpieczeństwo osób będących na miejscu zadbał policjant z Wydziału Prewencji KMP w Jeleniej Górze, mł.asp. Rafał Gula będący w czasie wolnym od służby wspólnie ze strażnikami Karkonoskiego Parku Narodowego.

Policjant Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze mł.asp. Rafał Gula w sobotę będąc na wycieczce w górach, około godziny 12.30 w pobliżu Domu Śląskiego pod Śnieżką zauważył leżącego mężczyznę oraz osoby udzielające mu pomocy. Okazało się, że osoby te ratowały nieprzytomnego turystę z Niemiec. Wokół gromadzili się turyści, którzy swoją obecnością ograniczali czynności ratunkowe przybyłym na miejsce służbom.

Mł.asp. Rafał Gula nawiązał kontakt ze strażnikami KPN, z którymi po przybyciu na miejsce zadbał o bezpieczeństwo osób biorących udział w akcji ratowniczej i zapewnieniu im swobody prowadzonych działań.  Policjant ustalił tożsamość nieprzytomnego mężczyzny, jego miejsce pobytu na terenie Polski i osoby, z którymi był on na wycieczce. Informacje te wraz z rzeczami osobistymi przekazał ratownikom.

Na miejsce wezwany został śmigłowiec Lotniczego Pogotowania Ratunkowego, który przetransportował mężczyznę do szpitala. W związku z lądowaniem śmigłowca policjant ze strażnikami wyznaczyli strefę bezpieczeństwa wokół lądowiska i zatrzymali ruch turystów na szlaku.

Podczas działań doszło do licznych zachowań utrudniających działania służb, między innymi niestosowania się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy, naruszenie wyznaczonej strefy bezpieczeństwa, ograniczenie swobody działania ratowników. Dla niektórych turystów ważniejsze było zarejestrowanie telefonami komórkowymi zdarzenia niż umożliwienie sprawnego działania służb ratunkowych.

W związku z tym policja jeleniogórska apeluje o to, aby we wszystkich przypadkach prowadzenia działań ratunkowych bezwzględnie i niezwłocznie stosować się do poleceń służb, nie naruszać strefy prowadzonych działań, nie rozpraszać ratowników swoją nieuzasadnioną obecnością i pytaniami. Należy pamiętać, że ratownik w razie potrzeby sam poprosi o pomoc. Przypominamy, że służbą wiodącą w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku na terenie Parku Narodowego są strażnicy KPN i do ich poleceń należy się bezwzględnie stosować. Utrudnianie prowadzenia działań jest karalne.

Podczas działań, w których bierze udział śmigłowiec należy bezwzględnie zachować bezpieczny dystans i szczególną ostrożność. Nie należy utrudniać pracy pilotowi, który musi kontrolować sterowanie maszyną, warunki atmosferyczne i zagrożenia dla śmigłowca w terenie.

Wszystkie w/wymienione sytuacje mają bezpośredni wpływ na szybkość i sprawność akcji ratunkowej, a tym samym na ratowanie życia i zdrowia osoby, której udzielana jest pomoc.

Źródło: Policja Jeleniogórska. Więcej komunikatów w tagach policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment