Wojciech Gąssowski w Świdnicy

Dnia 8 marca 2018 roku po godz. 18:00 w Świdnickim Ośrodku Kultury (Rynek 43) odbędzie się recital Wojciecha Gąssowskiego. Na wydarzenie zaprasza Liga Kobiet Polskich Koło w Świdnicy. Wstęp wolny.

W programie wydarzenia od godz. 16:00 badania (poziomu cukru, ciśnienia, cholesterolu, USG tarczycy, wzroku, porady dietetyka). Od godz. 18:00 wykład doktora Mirosława Wójcika następnie występ gwiazdy wieczoru.

Biografia

Wojciech Gąssowski debiutował w 1962 r. na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie znalazł się w złotej dziesiątce laureatów.

Współpracował z zespołem Czerwono-Czarni, z którym wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’63. Po zakończeniu współpracy z Czerwono-Czarnymi występował w warszawskiej Stodole z zespołem Chochoły.

W 1964 r. zainteresował się jazzem. Śpiewał standardy jazzowe ze Swingtetem Janusza Zabieglińskiego i Triem Włodzimierza Nahornego. W 1967 r. na Festiwalu Jazz nad Odrą zdobył Pierwsza nagrodę w kategorii wokalistów jazzowych. Na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree ’67 w Warszawie wystąpił w koncercie „Nowe twarze w polskim jazzie”. Z zespołem Włodzimierza Nahornego odbył cykl koncertów pod nazwą „Jazz w Filharmonii”.

Równocześnie współpracował z zespołem Tajfuny, z którym nagrał swój pierwszy przebój „Zielone Wzgórza nad Soliną”, oraz z zespołem Polanie.

Jako solista nagrywał również z orkiestrą Radiowego Studia Rytm.

W latach 1969-1971 był związany z grupą ABC Andrzeja Nebeskiego, która w tym czasie zyskała największą popularność.

W 1971 r. wraz z kolegami założył pierwszą w Polsce grupę hardrockową Test, z którą w 1974 r. wydał jedyny album zatytułowany „Test”. Najbardziej znanym utworem z tej płyty jest „Przygoda bez miłości”. W 1992 r. album doczekał się reedycji na cd, która zawierała dodatkowo 5 nagrań radiowych z lat 1972-73.

Nagrał dwie piosenki do serialu telewizyjnego „Wojna Domowa” w reżyserii Jerzego Gruzy – „Tylko wróć” w duecie z Romanem Hoszowskim oraz „Piosenkę o wadach i zaletach” w duecie z Kazimierzem Rudzkim.

Wystąpił w filmie „Dwa żebra Adama” w reżyserii Janusza Morgensterna, w którym wykonał w duecie z Karin Stanek piosenkę „Budujemy Nowy Dom”.

W 1986 r. wystąpił na koncercie Old Rock Meeting w Operze Leśniej w Sopocie.

W 1987 r. wykonywana przez niego piosenka „Gdzie się podziały tamte prywatki” zdobyła pierwszą nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. To do tej pory największy przebój w jego dyskografii. Utwór ten zaśpiewał również w filmie „Złoty środek” w reżyserii Olafa Lubaszenki.

W 1989 r. wystąpił na największym na świecie festiwalu muzyki country Country Music Fan Fair w Nashville (USA).

W 2000 r. nagrał tytułową piosenkę do serialu telewizyjnego „M jak miłość”.

Wyróżniony złotą płytą za album „Love me tender” oraz dwiema platynowymi płytami za albumy „Party” i „Gdzie się podziały tamte prywatki”. Ostatnia płyta zatytułowana „Co przed nami” sprzedała się w nakładzie 20 tys. egzemplarzy.

17 listopada 2010 r. ukazała się najnowsza płyta artysty zatytułowana „I Wish You Love”.

Fot. wojciechgassowski.plZobacz inne

Leave a Comment