Wiosenne porządki – to hasło zazwyczaj generuje wizje sprzątania mieszkań, usuwania z szaf niepotrzebnych rzeczy, ich segregacji i wielu innych podobnych czynności, które mają doprowadzić nasze lokum do stanu idealnego. Wielbiciele prac ogrodowych wiedzą jednak, że wiosenne porządki dotyczą także przydomowych ogródków, działek, tarasów oraz balkonów.
Wiosna to bardzo ważny czas dla naszego zielonego azylu – bez względu na jego rozmiary. W tym artykule przypominamy, co należy zrobić, aby doprowadzić go do ładu po okresie zimowej stagnacji. Od marca wszystko budzi się już przecież do życia – w przypadku naszego ogrodu nie może być inaczej. Oto lista prac, które należy wykonać, by stworzyć jak najlepsze warunki do wzrostu roślin oraz czerpania radości z przebywania w tym miejscu.
Przegląd i podstawowe prace porządkowe
Zanim zabierzemy się za jakiekolwiek prace, warto najpierw zrobić przegląd stanu naszego ogrodu. Panujące zimą warunki oraz nasza zdecydowanie mniejsza aktywność o tej porze roku, mogą doprowadzić do niemałego spustoszenia. Należy więc sprawdzić, czy jakieś elementy w naszym ogrodzie nie wymagają mniejszych czy większych napraw. Dobrze jest wziąć do rąk grabie i usunąć z podłoża martwe elementy roślin, a także chwasty. Pamiętajmy jednak o delikatności – szkoda byłoby uszkodzić glebę lub rozwijające się już i domagające słońca rośliny. Wiosna to również dobry moment na mycie niektórych powierzchni, szczególnie tarasu czy kostki brukowej w ogrodzie. Użyteczny sprzęt myjący znajdziemy chociażby w ofercie marki Gardena (https://www.garneczki.pl/marka/gardena), która oferuje między innymi szczotki – w tym te obrotowe, idealne do czyszczenia tarasu.
Osłony zimowe? Zdejmujemy!
Jeśli na zimę postanowiliśmy ochronić nasze rośliny przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, na wiosnę możemy się tej ochrony pozbyć. Ważne jest jednak, aby śledzić sprawdzone zapowiedzi dotyczące pogody. Marzec, a nawet kwiecień, to miesiące, kiedy pogoda może nam jeszcze płatać figle, a kalendarzowej wiośnie może być momentami bliżej do zimy, aniżeli pięknych, słonecznych i coraz cieplejszych dni, na które tak czekamy. Trzeba o tym pamiętać, jeśli nie chcemy, aby przez nagłą zmianę pogody nasze rośliny w jakikolwiek sposób ucierpiały. Temperatura nie może spaść poniżej 0 stopni Celsjusza. Dobrym momentem na pozbycie się osłon jest pochmurny dzień. Jest to związane z tym, że marcowe słońce bywa niekiedy bardzo ostre i może spowodować poparzenia delikatnych roślin. Warto mieć na uwadze, że liście czy gałązki, których użyliśmy do osłonięcia, można wykorzystać na kompost. Torf lub korę, z których tworzyliśmy kopczyki ochronne po rozgarnięciu będą świetną ściółką. Wszelkiego rodzaju mat użyć możemy wielokrotnie – wystarczy je przechować w bezpiecznym, a przede wszystkim suchym miejscu.
Przygotowujemy glebę
Początek wiosny to dobry czas na przygotowanie ziemi. Jak tylko możliwości nam na to pozwolą, warto sprawdzić jej stan – dowiedzieć się, jaki jest jej odczyn, aby lepiej dobrać nawóz, dzięki czemu stanie się bardziej żyzna. Ziemię trzeba też koniecznie przekopać. Gleba musi być bowiem spulchniona, grudkowata – wtedy lepiej przyjmą się na niej rośliny, które planujemy posadzić. Przekopanie ziemi stwarza też szansę na pozbycie się pozostałych chwastów kłączowych. Po wszystkim możemy ziemię przegrabić i zastosować właściwy nawóz przeznaczony dla poprawy wzrostu konkretnych roślin.
Krótkie cięcie – sekatory i nożyce
Kolejną ważną rzeczą, jaką powinniśmy zrobić w ogrodzie, jest przycięcie krzewów ozdobnych, przede wszystkim tych, które kwitną na tegorocznych pędach, np. hortensję, budleję, różę, wiciokrzew. Warto pamiętać, że rośliny, które kwitną na pędach zeszłorocznych powinniśmy przyciąć dopiero po kwietniu. Wczesną wiosną musimy usunąć suche, przemarznięte oraz chore pędy. Wiosna jest też dobrym czasem na formowanie krzewów – kiedy gałęzie nie są pokryte liśćmi, łatwiej zobaczymy, jak się układają – formowanie jest więc dużo prostsze. Przycinanie powinno dotyczyć także drzew owocowych. Od lutego do końca marca możemy przyciąć jabłonie, grusze oraz niektóre rodzaje śliwy. Brzoskwinie, morele i nektarynki przyciąć należy dopiero w kwietniu. Przystępując do tych prac, dobrze jest zaopatrzyć się w czyste, a nade wszystko ostre narzędzia. Szeroki wybór akcesoriów do tego typu prac oferuje fińska marka Fiskars. Wysokiej jakości, solidne siekiery Fiskars (https://www.garneczki.pl/produkty/siekiery/fiskars), sekatory i nożyce wspomogą nas w naszych działaniach!
Dzielimy byliny – siekiery Fiskars
Liliowce, astry, piwonie, niektóre trawy ozdobne i inne rośliny tego typu mają tendencję do nadmiernego zagęszczania się. Musimy je więc przerzedzić. Zanim przejdziemy do rozsadzenia roślin, należy je wykopać na tyle delikatnie, by nie uszkodzić ich korzeni. Niektóre rozdzielimy ręką, inne wymagają użycia ostrych narzędzi, np. siekiery, noża lub sekatora. Sadzonkę trzeba dokładnie obejrzeć i usunąć obumarłe, połamane lub chore części. Dopiero potem można ją posadzić w nowym miejscu, np. w doniczce. Pamiętając przy tym, że od razu po umieszczeniu jej w ziemi, należy ją podlać.
Siejemy!
Wczesna wiosna to idealny moment na sadzenie roślin, które mają kwitnąć latem. Należą do nich chociażby dalie, lilie, begonie. Wysiewać możemy też groszek pachnący, nagietki, czarnuszkę, chabry, słoneczniki. Marzec to też czas na zaplanowanie warzywniaka. Możemy wówczas wysiać do gruntu szpinak, rzodkiewkę, cebulę, a pod koniec miesiąca również marchew, koper czy pietruszkę.