Wiertnica dostarczona. Trwają przygotowania do drążenia tunelu na S3

Pierwszy Jumbo Drill, który będzie drążył tunel w ciągu S3, jest już na Dolnym Śląsku.

Wiertnica tunelowa w tym tygodniu została dostarczona na plac budowy drogi ekspresowej S3 na odcinku Bolków-Kamienna Góra.

Drążenie tunelu będzie odbywało się przy użyciu czterech maszyn, po jednej na każdą nawę i potrwa ok. 15 miesięcy oraz ok. 3 miesiące na przygotowanie portali. Jumbo Drill jest wyposażony w dwa ramiona z organem wiercącym oraz jedno ramię z koszem dla pracowników. Maszyna będzie używana do wiercenia otworów: strzałowych, pod kotwy skalne oraz drenażowych o długości nawet 24 m.

Maszyna posiada najnowsze technologie stosowane w tunelach w Europie. Może być zaprogramowana przed rozpoczęciem wiercenia w taki sposób, aby na podstawie punktów geodezyjnych określić swoją pozycje w tunelu i samodzielnie wykonać wiercenie w jak najbardziej efektywny sposób według założonego projektu.

Ciekawostki o Jumbo Drill

– długość z ramionami ponad 15 m
– wysokość 3,5 m
– same ramiona ok. 8 m długości
– waga z osprzętem ponad 35 ton
– maksymalny moment obrotowy przy wierceniu to 625 Nm
– ciśnienie wywoływane na skałę przez młot udarowy to maksymalnie 235 barów
– liczba obrotów wiertła to maksymalnie 285 obr./min.

Droga S3 na odcinku Bolków-Kamienna Góra będzie miała długość ponad 16 km. W ramach zadania powstaną dwa dwunawowe tunele drogowe:

– tunel TS-26 o długości ok. 2300 m, pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice będzie najdłuższym poza miejskim tunelem w Polsce drążonym w skale i zostanie wyposażony we wszystkie istotne z punku widzenia bezpieczeństwa systemy.

– tunel TS-32 o długości ok. 320 m niedaleko miejscowości Gostków. 

Info: GDDKiA

Reportaże z budowy drogi S3 tutaj.
Więcej o inwestycjach w regionie tutaj.

Wizualizacja tunelu
Share

Zobacz inne

Leave a Comment