Wielkie małe życie chomika. Co wpływa na jego długość?

Chomik to jedno z najczęściej hodowanych zwierząt towarzyszących. Jednocześnie warunki jego utrzymania często pozostawiają wiele do życzenia. Czy chomiki chorują? Jak dobrze się nimi zająć, aby żyły jak najdłużej? Podpowiadamy!

Chomiki to niewielkie gryzonie, które licznie zamieszkują klatki i akwaria na całym świecie. Jednocześnie wiele gatunków chomika żyje na wolności, gdzie kopie nory i każdej nocy przemierza nawet kilkanaście kilometrów przestrzeni! Nic dziwnego, że zamykane w za małych często klatkach żyją w ciągłym stresie, który odbija się na ich zdrowiu. W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak długo mogą żyć chomiki oraz w jaki sposób zadbać o ich zdrowie.

Ile lat żyją chomiki?

Nie da się ukryć, że chomiki nie są najdłużej żyjącymi gryzoniami. Średnia długość życia jest zależna od gatunku. Co do zasady im mniejszy zwierzak, tym szybszy jego metabolizm a tym samym krótsze życie. Zazwyczaj najdłużej żyją chomiki syryjskie, które w dobrych warunkach odchodzą nawet po swoich trzecich urodzinach. Zdecydowanie mniej szczęścia mają mniejsze chomiczki – dżungarskie i Roborowskiego. Długość ich życia wynosi bowiem od 12 do 24 miesięcy.

Co wpływa na długość życia chomika?

Poza czynnikami biologicznymi, na które nie mamy wpływ,u bardzo ważne są warunki, które fundujemy swojemu zwierzakowi. Warto pamiętać, że chociaż mały chomik jest naszym przyjacielem, a nie więźniem. Potrzebuje przestronnej klatki z wysoką kuwetą lub akwarium. Stawiamy tutaj na wielkość podstawy, a nie wysokość. Chomiki uwielbiają kopać i drążyć tunele, w których tworzą sobie miejsca do spania i spiżarnie.

Równie ważna jest zrównoważona dieta oraz ruch. Zamiast skomplikowanego systemu plastikowych tuneli lepiej postawić na dobrej jakości kołowrotek. Powinien on być na tyle duży, żeby zwierzak mógł swobodnie wyprostować kręgosłup, będąc w środku. Ważne również, aby podłoga kołowrotka była jednolita. W tak zwanych „szczebelkach” maluch może niestety zaklinować łapkę, co prowadzi do poważnego urazu, a nawet złamania, które będzie wymagało skomplikowanej operacji, a w trudnych przypadkach nawet eutanazji zwierzęcia.

Jakie są objawy śmierci chomika? 

Każdego zwierzaka w pewnym momencie czeka nieuchronny koniec. Niestety, wyjątku nie stanowi również chomik. Objawy śmierci biologicznej mogą być mylone z tak zwanym stanem hibernacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że chomiki w warunkach domowych niemal nigdy w nią nie zapadają. Jako zwierzę nocne chomik przesypia dzień i wstaje zazwyczaj w okolicach godzin wieczornych, aby rozpocząć żerowanie i bieg na kołowrotku.

Nie ma więc nic dziwnego w tym, że twój zwierzak w ciągu dnia nie wychodzi ze swojej norki. Nie należy go wtedy budzik, dotykać, ani tym bardziej dźgać palcem, czy jakimkolwiek innym przedmiotem! W ten sposób zaburza się dobowy rytm zwierzęcia, generuje stres a tym samym skraca jego życie.

Martwy chomik nie oddycha, nie da się również wyczuć jego pulsu. Po kilku godzinach od śmierci występuje rigor mortis, czyli tak zwane stężenie pośmiertne. Ciało zwierzęcia jest sztywne i bardzo zimne. Stan śmierci biologicznej w istocie bardzo trudno jest pomylić z jakimkolwiek innym.

Chomik w gabinecie lekarza weterynarii

Niestety, chociaż mamy już trzecią dekadę XXI wieku wiele osób ciągle wychodzi z założenia, że gryzonie (w tym chomiki) nie mają potrzeby odwiedzania lekarzy weterynarii. Tymczasem chomiki chorują tak jak wszystkie inne zwierzęta. Bez pomocy, zanim umrą, mogą bardzo długo cierpieć w ogromnym bólu. Właśnie dlatego jeszcze przed zakupem lub adopcją zwierzaka warto sprawdzić, czy w okolicy działa gabinet weterynaryjny, w którym pracują specjaliści od leczenia zwierząt egzotycznych.

Niestety, większość weterynarzy nie zajmuje się chomikami i w razie potrzeby nie będzie mogło pomóc. Decyzja o przygarnięciu małego gryzonia powinna więc być jak najbardziej przemyślana, również pod kątem jego potencjalnego leczenie. Żadne zwierzę, nawet najmniejsze nie powinno pozostać pozostawione bez opieki w momencie choroby lub urazu.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment