Dnia 15 sierpnia 2018 roku przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Wielki Odpust Krzeszowski.
W teologii katolickiej odpust oznacza pojęcie darowania przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust może być udzielony żywym lub zmarłym i dotyczy wyłącznie chrześcijan. Pojęcie odpustu ściśle związane jest z pojęciami dotyczącymi prawa rządzenia w Kościele i związanym z tym „prawem kluczy” oraz z wiarą w wymianę darów pomiędzy żyjącymi i umarłymi, tzn. obcowanie świętych. W przeciwieństwie do sakramentów, które są łaską i wprowadzają w stan łaski uświęcającej, a także są niezależne od zasług, odpusty są skutkiem zadośćuczynienia.
Jak co roku o godz. 12:00 w Bazylice NMP w Krzeszowie rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, będąca główną sumą odpustową, która jest najważniejszym punktem obchodów Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie procesja z Obrazem Łaskawej Pani przeszła po Placu Klasztornym.
Uroczystościom przewodniczył J.E. Ks. Bpa prof. Andrzej Siemieniewski – Biskup Pomocniczy z Wrocławia.
W uroczystościach uczestniczył również m.in. ks. bp Stanisław Dowlaszewicz, który był rozchwytywany do zdjęć. Na co dzień pełni funkcję biskupa pomocniczego w diecezji Santa Cruz die la Sierra w Boliwii.
Tuż po sumie odpustowej bardzo licznie przybyli pielgrzymi mogli również uczestniczyć w koncercie pieśni patriotycznych „Ku czci Niepodległej”, który przybrał formę wspólnego śpiewu. Na tę okoliczność krzeszowskie sanktuarium przygotowało specjalny śpiewnik.
Dla ciekawych tradycyjnie już czekali regionalni twórcy, którzy prezentowali swoje wyroby.
[…] Reportaż fotograficzny z ubiegłego roku dostępny tutaj. […]