Wielki Odpust Krzeszowski

Dnia 15 sierpnia 2018 roku przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Wielki Odpust Krzeszowski.

W teologii katolickiej odpust oznacza pojęcie darowania przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust może być udzielony żywym lub zmarłym i dotyczy wyłącznie chrześcijan. Pojęcie odpustu ściśle związane jest z pojęciami dotyczącymi prawa rządzenia w Kościele i związanym z tym „prawem kluczy” oraz z wiarą w wymianę darów pomiędzy żyjącymi i umarłymi, tzn. obcowanie świętych. W przeciwieństwie do sakramentów, które są łaską i wprowadzają w stan łaski uświęcającej, a także są niezależne od zasług, odpusty są skutkiem zadośćuczynienia.

Jak co roku o godz. 12:00 w Bazylice NMP w Krzeszowie rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, będąca główną sumą odpustową, która jest najważniejszym punktem obchodów Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie procesja z Obrazem Łaskawej Pani przeszła po Placu Klasztornym.
Uroczystościom przewodniczył J.E. Ks. Bpa prof. Andrzej Siemieniewski – Biskup Pomocniczy z Wrocławia.

W uroczystościach uczestniczył również m.in. ks. bp Stanisław Dowlaszewicz, który był rozchwytywany do zdjęć. Na co dzień pełni funkcję biskupa pomocniczego w diecezji Santa Cruz die la Sierra w Boliwii.

Tuż po sumie odpustowej bardzo licznie przybyli pielgrzymi mogli również uczestniczyć w koncercie pieśni patriotycznych “Ku czci Niepodległej”, który przybrał formę wspólnego śpiewu. Na tę okoliczność krzeszowskie sanktuarium przygotowało specjalny śpiewnik.

Dla ciekawych tradycyjnie już czekali regionalni twórcy, którzy prezentowali swoje wyroby.Share

Zobacz inne

One Thought to “Wielki Odpust Krzeszowski”

Leave a Comment