Wielki Odpust Krzeszowski

Dnia 15 sierpnia 2017 roku przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Wielki Odpust Krzeszowski.

W teologii katolickiej odpust oznacza pojęcie darowania przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust może być udzielony żywym lub zmarłym i dotyczy wyłącznie chrześcijan. Pojęcie odpustu ściśle związane jest z pojęciami dotyczącymi prawa rządzenia w Kościele i związanym z tym „prawem kluczy” oraz z wiarą w wymianę darów pomiędzy żyjącymi i umarłymi, tzn. obcowanie świętych. W przeciwieństwie do sakramentów, które są łaską i wprowadzają w stan łaski uświęcającej, a także są niezależne od zasług, odpusty są skutkiem zadośćuczynienia.



Jak co roku o godz. 12:00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, będąca główną sumą odpustową, która jest najważniejszym punktem obchodów Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie procesja z Obrazem Łaskawej Pani przeszła po Placu Klasztornym.
Uroczystościom przewodniczył J.E. Ks. Arcybiskup Marian Gołębiewski, emerytowany Ordynariusz Wrocławski i księża z Czech, Niemiec oraz dwóch polskich diecezji: legnickiej oraz świdnickiej.

Dla spragnionych i głodnych czekał poczęstunek przygotowany przez Fundację Europejska Perła Baroku. Wolny czas przybyłych umilała Orkiestra Dęta OSP z Wieruszowa. Dla ciekawych tradycyjnie już czekali regionalni twórcy, którzy prezentowali swoje wyroby.

Przy okazji Wielkiego Odpustu na terenie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie odbyła się III Pielgrzymka Związku Żołnierzy NSZ. Wydarzenie zostało zorganizowane dla upamiętnienia 72 rocznicy przemarszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ przez Dolny Śląsk.

Oprócz tradycyjnie wystawionych straganów na palcu przed Bazyliką, w ramach święta odbywają się również koncerty i inne atrakcje, o czy informowaliśmy tutaj.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment