Wielki Odpust Krzeszowski

Dnia 15 sierpnia 2016 roku święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Wielki Odpust Krzeszowski.

W teologii katolickiej odpust oznacza pojęcie darowania przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust może być udzielony żywym lub zmarłym i dotyczy wyłącznie chrześcijan. Pojęcie odpustu ściśle związane jest z pojęciami dotyczącymi prawa rządzenia w Kościele i związanym z tym „prawem kluczy” oraz z wiarą w wymianę darów pomiędzy żyjącymi i umarłymi, tzn. obcowanie świętych. W przeciwieństwie do sakramentów, które są łaską i wprowadzają w stan łaski uświęcającej, a także są niezależne od zasług, odpusty są skutkiem zadośćuczynienia.Jak co roku o godz. 12:00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, będąca główną sumą odpustową. Następnie procesja z Obrazem Łaskawej Pani przeszła po Placu Klasztornym.

Przy okazji Wielkiego Odpustu Krzeszowskiego Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych wspólnie z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej zorganizował obchody z okazji 71 rocznicy przemarszu przez Dolny Śląsk oddziału partyzanckiego, jakim była Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych.

Oprócz tradycyjnie wystawionych straganów na palcu przed Bazyliką, w ramach święta odbywają się również koncerty i inne atrakcje.

Zapraszamy do poniższej galerii prezentującej atmosferę tego wydarzenia.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment