W upały nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w zamkniętym samochodzie. Obejrzyj film!

Nie wiele trzeba, żeby doszło do tragedii, dlatego policjanci przestrzegają, aby pod żadnym pozorem nigdy nie zostawiać dzieci czy zwierząt samych w samochodzie. Szczególnie teraz, gdy za oknami upały, musimy pamiętać, że takie zachowanie niesie za sobą bezpośrednie narażenie na utratę zdrowia czy życia.

Wraz ze wzrostem temperatur rośnie ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego. Należy pamiętać, że jest on szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, dzieci czy zwierząt.

Upał powoduje, że w zamkniętym samochodzie temperatura po kilku minutach może wzrosnąć do 50 a nawet 60 stopni. Dlatego reagujmy na bezmyślność opiekunów. Jeżeli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, bezwzględnie reagujmy. Jak najszybciej powiadommy służby ratunkowe, dzwoniąc na nr alarmowy 112. Sami nie odchodźmy od samochodu, lecz poczekajmy na przybycie służb ratunkowych, którym wskażemy dokładnie miejsce. W takiej sytuacji każda minuta jest cenna.

Pamiętajmy również o tym, że jeśli widzimy, że upływający czas może zagrozić zdrowiu lub życiu osoby lub zwierzęcia pozostawionego w samochodzie, wtedy sami możemy bez obaw o konsekwencje prawne stłuc szybę w takim samochodzie. Mandat karny w wysokości 500 zł dla kierowcy, który postąpi w tak nieodpowiedzialny sposób, jest najmniejszą konsekwencją, która grozi mu w takim przypadku.

Źródło: fakt24.pl

Film będący częścią kampanii mającej na celu uświadomienie, czym jest pozostawienie dziecka w czasie upału w zamkniętym samochodzie.

Źródło: Policja Kamienna Góra

Więcej policyjnych komunikatów prasowych w tagach policja.

Zobacz inne

Leave a Comment