W którym banku najlepiej założyć konto osobiste? Musisz sprawdzić te 5 rzeczy

Szeroko pojęty postęp technologiczny wywołuje w nas konieczność podążania za trendami. Nie inaczej jest w przypadku finansów, gdzie konto osobiste stało się w dzisiejszych czasach niemal powszechnością. Standardem jest dokonywanie przy jego pomocy transakcji bezgotówkowych, czy otrzymywanie wypłat. Zakładając konto osobiste, powinniśmy jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, które uchronią nas przed niepotrzebnymi kosztami i przyczynią się do komfortowego korzystania z tego rozwiązania.

1. Opłaty za prowadzenie konta 

Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, są opłaty za jego prowadzenie. Najlepiej, gdy rozwiązanie jest darmowe. Takie oferty często wiążą się jednak z dodatkowymi ograniczeniami. Przykładowo, konto za 0 zł jest dla nas dostępne wówczas, gdy otrzymujemy regularne, comiesięczne wpływy. Jeżeli nie spełnimy tych warunków, może się okazać, że jesteśmy zobligowani do ponoszenia określonych opłat. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy jesteśmy w stanie spełnić kryteria, które uchronią nas przed dodatkowym wydatkiem? Jeżeli nie, wówczas przejrzyjmy ofertę konkurencji (np. na https://zaradnyfinansowo.pl/ranking-kont-osobistych/), bo może okazać się, że lepsza oferta czeka na nas tuż za rogiem.

Co więcej, zwróćmy uwagę, czy będziemy mogli dokonywać nieograniczoną ilość darmowych przelewów. Co prawda, takie rozwiązanie jest dzisiaj najczęściej normą, choć zdarzają się wyjątki, których chcielibyśmy uniknąć.

2. Opłaty za kartę 

Zakładając konto osobiste bardzo często otrzymujemy w pakiecie kartę płatniczą. Dzięki niej możemy w wygodny sposób płacić za zakupy, czy wybierać pieniądze z bankomatu. Takie udogodnienie nierzadko kosztuje. Nie są to wielkie kwoty i pojawiają się najczęściej w momencie, gdy w ciągu miesiąca nie dokonamy określonej ilości transakcji na zaproponowaną przez bank kwotę. W pozostałych przypadkach rozwiązanie jest najczęściej darmowe.

Niemniej jednak, podczas wnioskowania o wydanie karty powinniśmy zapoznać się z tabelą opłat. Zwróćmy szczególną uwagę na to, jaki musi być miesięczny obrót pieniędzmi, który uchroni nas przed dodatkowymi kosztami. Dodatkowo zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie spełnić te wymagania. Jeżeli nie, wówczas przeanalizujmy ofertę konkurencji, która może okazać się korzystniejsza.

3. Dostępność bankomatów i wpłatomatów 

Posiadając konto osobiste oraz kartę z pewnością często skorzystamy z udogodnień w postaci bankomatów i wpłatomatów. W momencie wybierania konkretnej oferty zwróćmy uwagę, gdzie ulokowane są te urządzenia oraz czy korzystanie z nich jest darmowe. Warto również zapoznać się z tym, jak wysoka będzie prowizja, gdy skorzystamy z urządzenia konkurencji.

Dodatkowo sprawdźmy, czy nasze konto osobiste nie posiada limitów darmowych wpłat i wypłat. Wspomniane ograniczenia często występują w odniesieniu do kont oszczędnościowych, gdzie przykładowo jesteśmy w stanie dokonać jednej wypłaty w miesiącu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

4. Aplikacja mobilna oraz bankowość elektroniczna

W dzisiejszych czasach Internet jest na tyle powszechnym rozwiązaniem, że wiele osób rezygnuje z fizycznej obecności w naziemnych placówkach. W związku z tym banki oferują rozwiązania w postaci aplikacji mobilnych oraz przejrzystej bankowości elektronicznej. Zasięgnijmy opinii różnych osób oraz sprawdźmy, jak funkcjonują rozwiązania danego podmiotu. Istotny jest w tym przypadku m.in. nieprzerwany dostęp do naszych pieniędzy oraz dodatkowe udogodnienia np. na możliwość płatności blikiem.

5. Dostępne promocje i oprocentowanie konta

Nikt z nas nie chce, aby nasze pieniądze traciły na wartości za sprawą inflacji. W związku z tym podczas zakładania konta osobistego powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie oprocentowanie oferuje nam bank dla wpłaconych środków w przypadku konta oszczędnościowego. Wiadomo, im wyższe, tym lepiej.

Poza tym przejrzyjmy dostępne promocje. Często możemy być kuszeni ofertami korzystnych lokat, które oferują stosunkowo wysokie oprocentowanie w porównaniu do standardowych rozwiązań. Niemniej jednak taka oferta jest często dostępna tylko dla nowych klientów, do określonej kwoty. W tym przypadku powinniśmy patrzeć długofalowo, tj. zastanowić się, co bank ma do zaoferowania stałym klientom.

Share

Zobacz inne