VII Bieg Zdobywca Góry Parkowej

Dnia 14 kwietnia 2018 roku w Kamiennej Górze, pod naszym patronatem medialnym, odbyła się siódma edycja imprezy sportowej Bieg Zdobywca Góry Parkowej.

Uczestnicy biegu ponownie pokonali trasę o długości 11 km wzdłuż obiektów związanych z historią miasta Kamienna Góra, która prowadziła przez edukacyjną ścieżkę historyczną na Górze Parkowej oraz kamiennogórskie podziemia Arado.

W ramach Biegu Zdobywca Góry Parkowej odbył się również VI Bieg Mały Zdobywca Góry Parkowej, w którym udział wzięło blisko 100 dzieci i IV Mistrzostwa Kamiennej Góry w Nordic Walking, w którym udział wzięło ponad 120 osób. W biegu głównym udział wzięło blisko 500 osób, więc była to rekordowa ilość zawodników w historii tego wydarzenia sportowego.

Wśród biegaczy kolejny raz najlepszy okazał się kamiennogórzanin Łukasz Kondrartowicz, reprezentujący klub Faurencia Wałbrzych z czasem 41 min i 13 sek. Drugi był Bartłomiej Wojsław (GLKS Marcinowice) – 43,20, a trzeci Robert Kubiak (Biegaj w Jedlinie) – 43,52. Wśród kobiet zwyciężyła Anna Wyszowska (Predators Wałbrzych) z czasem 48,28. W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze jeden mieszkaniec Kamiennej Góry, reprezentujący Kamiennogórską Grupę Biegową – Maciej Karwacki przybiegł na miejscu 7. Najlepsza kamiennogórzanka – Dominika Łabuda zajęła 12 miejsce wśród pań. W sumie bieg ukończyło 353 zawodników.
103 osoby natomiast zameldowały się na mecie IV Mistrzostw Kamiennej Góry w Nordic Walking. Zwyciężyła Anna Zaczyńska (MTS Druzyna Szpiku KGHM), przed Arturem Krysiem i Mariuszem Hołubką.

Szczegółowe wyniki dostępne tutaj.

W zawodach udział wzięli biegacze i chodziarze z wielu zakątków Polski. Nie zabrakło również uczestników z zagranicy. Wśród startujących znalazły się m.in. liczne reprezentacje czeskiego Dvoru Kralove nad Labem oraz francuskiego Vierzon – miast partnerskich Kamiennej Góry.

Tradycyjnie już głównym wydarzeniom towarzyszył bieg Mały Zdobywca Góry Parkowej. Rozegrany został po raz szósty. Na starcie stanęło około 100 przedszkolaków. Młodsze dzieci miały do pokonania 100 metrów, starsze 200. W rywalizacji dziewczynek młodszych wygrała Natalia Kwiatowska, druga była Karina Kornatowska, trzecia Alicja Kmiecik. Wśród chłopców w tej konkurencji wygrał Antek Prokopowicz, drugi był Julian Wantuch, a trzeci Miłosz Lula. Wśród dziewcząt starszych najszybciej pokonała trasę Anastazja Biel, przed Leną Sosnowska i Martyną Trybułą. Wśród chłopców na dłuższym dystansie wygrał Marcel Malinka, drugi był Michał Szczerbiński, a trzeci Szymon Prawecki.

Po raz pierwszy głównym organizatorem było Miasto Kamienna Góra przy współpracy z Kamiennogórskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych RAZEM oraz Przedszkolem Publicznym nr 2.
Bieg dofinansowany był w ramach projektu: „Wschodnie Karkonosze i Brama Lubawska żyją kulturą i sportem” przy wsparciu środków zewnętrznych z Unii Europejskiej za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Interreg V A.

Jedną ze zmian tegorocznej edycji było puszczanie zawodników sektorami przez wąskie gardło podziemi Arado, aby zawodnicy walczący o podium mieli możliwość uzyskania jak najlepszego wyniku.

Bieg Zdobywca Góry Parkowej jest połączeniem aktywności fizycznej i promocji Kamiennej Góry. Impreza skutecznie wpisała się już w kamiennogórski krajobraz. Każdego roku bierze w niej udział wielu biegaczy z Polski i z zagranicy. Imprezie towarzyszy wspaniała atmosfera oraz szereg atrakcji dla najmłodszych i dorosłych.

Więcej fotografii z VII Biegu Zdobywca Góry Parkowej znajduje się w grupie Wydarzenia w galerii na profilu facebook’owym.

Portal Relacje Regionalne uczestniczy w tym wielkim wydarzeniu sportowym od pierwszej edycji, która odbyła się w 2012 roku. Wszystkie nasze relacje dostępne tutaj.