Uwaga na złodziei – klamkowców

Złodzieje często wykorzystują fakt pozostawienia uchylonych lub niedomkniętych drzwi oraz nieuwagę lub czasami nieobecność domowników. Wchodzą do przedpokoju i kradną rzeczy małe, wartościowe, które znajdują się w zasięgu ręki. Właśnie w ten sposób działała 32-letnia wałbrzyszanka, która wpadła na gorącym uczynku kradzieży na tzw. „klamkę”.

W listopadzie br. na terenie Wałbrzycha doszło do czterech kradzieży mieszkaniowych na tzw. „klamkę”. Zasada działania złodzieja była zawsze taka sama.  Sprawca chodząc od mieszkania do mieszkania, łapał za klamkę i jeżeli drzwi nie były zamknięte na klucz – wchodził po cichu. Wykorzystując nieuwagę lub czasami nieobecność domowników, kradł rzeczy małe, a zarazem wartościowe pozostawiane w przedpokojach. Najczęściej były to torebki, plecaki, portfele z pieniędzmi czy dokumenty wyciągane z kieszeni wiszącej tam odzieży wierzchniej.
Funkcjonariusze z wałbrzyskiej jedynki wytypowali jako sprawcę tych kradzieży, dobrze im znaną 32-letnią wałbrzyszankę. Zatrzymanie kobiety było kwestią czasu. Wpadła w Głogowie, Została zatrzymana na gorącym uczynku kradzieży na tzw. „klamkę”, Przekazana wałbrzyskim policjantom, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, usłyszała w sumie dziesięć zarzutów. Cztery z nich dotyczyły kradzieży,  natomiast sześć związanych było z wykorzystaniem skradzionych kart bankomatowych.  W czasie przesłuchania 32-latka przyznała się do zarzucanych czynów i złożyła obszerne wyjaśnienia oraz dobrowolnie poddała się karze. Za popełnione przestępstwa grozi jej kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Aby nie paść ofiarą złodziei – klamkowców pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

– przede wszystkim zamykaj drzwi mieszkania od środka (na klucz, na patent itp.). Nawet gdy wszyscy domownicy są w domu, złodziej potrafi wejść i wyjść niezauważony.
– zamykaj mieszkanie na klucz nawet, gdy wychodzisz na kilka minut np. do sąsiadki, piwnicy lub ze śmieciami.
– zwróć uwagę na nieznane ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarz, sylwetki, ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości złodziei.
-niezależnie od tego czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się powiadomić policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania policji. Dzwoniąc na policję masz prawo zachować anonimowość.

Policja zwraca się z powyższym apelem do wszystkich, abyśmy mogli ustrzec się przed utratą swojego mienia, szczególnie teraz gdy ogarnia nas przedświąteczna gorączka.

Źródło: Policja Wałbrzyska. Więcej komunikatów w tagach policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment