Uwaga na fałszywe sms-y z aplikacją lub dopłatą!

Policja ostrzega przed fałszywymi wiadomościami wysyłanymi na telefony komórkowe i skrzynki mailowe, które wskazują o zaległościach w opłatach lub niedopłacie do przesyłki. Wchodząc w link i przekazując daną kwotę, możemy stracić wszystkie nasze oszczędności. Taka “dopłata” powoduje wyczyszczenie konta!!!

Cyberprzestępcy zaczęli stosować nowe metody! Uważaj podczas zakupów w internecie, np. gdy kupujesz coś w sklepie na aukcji, czy przez reklamę na portalu społecznościowym. Uważaj na linki z komunikatora, czy też fałszywe wiadomości sms. Oszuści mogą wysłać Ci maila, sms lub komunikat z linkiem do płatności za towar czy dostawę, a link będzie prowadził do strony, na której przestępcy podszywają się pod bank, lub będzie aktywował instalację złośliwego oprogramowania. Zwróć uwagę na adres strony, na której masz zamiar wykonać transakcję.

Regularnie docierają do nas niepokojące informacje o tym, że wiele osób otrzymuje wiadomości tekstowe na telefony komórkowe oraz skrzynki pocztowe, które zawierają informacje o zaległościach za jakąś opłatę, czy też o tym, że kwota za przesyłkę pod wskazany w zamówieniu adres jest wyższa i należy uregulować jej różnicę. W wiadomościach otrzymujemy ostrzeżenie, że w razie niewykonania przelewu zostanie zablokowany nasz numer telefonu bądź zamówienie zostanie anulowane. Wiadomości zawierają też informację o czasie w jakim musimy wykonać przelew. Bardzo istotnym faktem jest to, że fałszywe wiadomości przychodzą pod taką samą nazwą jaką posiadają operatorzy sieci czy firmy kurierskie. Wchodząc na wysłany w wiadomości link zostajemy automatycznie przekierowani na stronę umożliwiającą zalogowanie do osobistego konta bankowego, celem uiszczenia wskazanej kwoty. Najczęściej są to kwoty w wysokości 1 lub 2 złotych. W rzeczywistości sprawca zabiera nam z konta całe zgromadzone na nim oszczędności.

Ostrzegamy również przed instalowaniem aplikacji z nieznanego źródła na urządzeniach wykorzystywanych do realizacji transakcji, czy też służących do odbierania sms autoryzujących transakcje bankowe.

W ten sposób przestępcy mogą przechwycić Twoje dane do logowania w serwisie lub poznać kody autoryzacyjne.

Źródło: Policja Kamienna Góra

Więcej policyjnych komunikatów prasowych w tagach policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment