Uroczystości Patriotyczne w ramach Wielkiego Odpustu

Dnia 13 sierpnia 2017 roku w ramach Wielkiego Odpustu Krzeszowskiego odbyły się uroczystości patriotyczne, o którym informowaliśmy tutaj.

O godz. 12:00 miała miejsce Uroczysta Msza Święta w intencji TG Sokół, Żołnierzy z Armii Polskiej we Francji, jej dowódcy Generała Józefa Hallera, oraz jego adiutanta, pochowanego w Kamiennej Górze: kpt. Józefa Sierocińskiego, z oprawą muzyczną Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz Chóru, ceremoniałem wojskowym, udziałem m.in. Weteranów AK i NSZ, Pocztów Sztandarowych oraz delegacji Oficerów Wojska Polskiego z dolnośląskich garnizonów.Po zakończeniu Mszy Świętej, na Placu przed Bazyliką, odbyła się uroczysta ceremonia przekazania na ręce przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Kamiennej Górze, trzech relikwiarzy z Ziemią pobraną w miejscach kaźni Narodu Polskiego – z Ponar (zbrodnia SS), z cmentarzy Katyńskich (zbrodnia NKWD), oraz z „Łączki” na Powązkach (zbrodnia UB).

W uroczystościach udział wzięli również wiceszefowa MEN Marzena Machałek oraz senator Krzysztof Mróz.

W pierwszej kolejności została przedstawiona informacja na temat miejsc w których dokonano zbrodni na narodzie Polskim.

Głos zabrali:
w imieniu rządu Polskiego pani Marzena Machałek Minister Edukacji,
w imieniu środowiska kombatantów kapitan Zbigniew „Nowina” Boznański
w imieniu profesora Krzysztofa Szwagrzyka zastępcy prezesa IPN we Warszawie, pani Iwona Chowańska – Szef Biura ds Poszukiwań i Identyfikacji IPN we Wrocławiu, Pani Jolanta Stopka, dziennikarka i fotoreporterka – uczestniczka Rajdu Katyńskiego.

Po przemówieniach ksiądz Kustosz Marian Kopko poświęcił urny, a głos w imieniu Zarządu Powiatu Kamiennogórskiego zabrała pani Małgorzata Krzyszkowska.

Uroczysty akt przekazania urn odbył się z towarzyszeniem m.in. asysty honorowej pocztów sztandarowych:
10 pułku dowodzenia Garnizonu Wrocław
23 śląskiego pułku artylerii z Bolesławca
22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku
14 batalionu Ułanów Jazłowieckich z 12 Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa HALLERA w Szczecinie.

Cała uroczystość odbyła się przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu pod kierownictwem kapelmistrza porucznika Jacka Putry i tamburmajora plutonowego Huberta Walendziaka.

Zobacz inne

3 Thoughts to “Uroczystości Patriotyczne w ramach Wielkiego Odpustu”

  1. […] Zapraszamy do poniższej relacji wideo telewizji Dami Wałbrzych. Nasza relacja fotograficzna dostępna tutaj. […]

  2. […] Obszerna relacja z wydarzenia w Krzeszowie dostępna tutaj. […]

  3. […] że 13 sierpnia 2017 roku w Krzeszowie odbył się uroczysty akt przekazania urn, o czym informowaliśmy wcześniej. 2 września ubiegłego roku odbyła się ceremonia złożenia relikwiarzy przy obelisku pamięci […]

Leave a Comment