Uroczystość z okazji 730-lecia nadania praw miejskich Kamiennej Górze

W sali kamiennogórskiego Centrum Kultury odbyło się dziś (piątek, 18 listopada) uroczyste spotkanie mieszkańców z okazji 730-lecia nadania praw miejskich Kamiennej Górze. Z tej okazji zostały wręczone okolicznościowe medale. Nie zabrakło również okolicznościowego tortu.

Przypominamy, że prawa miejskie Kamiennej Górze nadał książę Bolko I Surowy i to jego postać widnieje na awersie medali przyznawanych podczas uroczystości. Znajdziemy tam też datę 1292. W tym roku Kamienna Góra z osady targowej przekształciła się w miasto na prawie magdeburskim. Rewers zdobi panorama miasta z wpisanym w nią herbem.

Lista uhonorowanych osób:

Honorowi Obywatele

✳️Bogdan Adamus – pasjonat historii i fotografii, od wielu lat przywraca pamięć zapomnianym mieszkańcom Kamiennej Góry.
✳️Kazimiera Ciosmak – kształci muzyków w Ognisku Muzycznym
✳️Bolesław Grzyb – pierwszy burmistrz Kamiennej Góry
✳️Stefan Hałubek – szachista od ponad 70 lat, działacz wielu klubów, sędzia i organizator wielu szachowych turniejów

Duchowni

✳️Ks. Edward Bigos – proboszcz parafii św. Piotra i Pawła.
✳️Ks. Aleksander Siemiński – proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.
✳️Ks. Piotr Smoliński – proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej.

Regionaliści

✳️Józef Chęć – autor książki Kamienna Góra i okolice na widokówkach z IX i XX wieku, kolekcjoner regionaliów.
✳️Ryszard Kotowicz – działacz w Stowarzyszeniach Ars Longa i Maszkaron, pomysłodawca budowy podziemnej trasy turystycznej Arado.
✳️Jan Lubieniecki – nauczyciel historii, autor książek o historii Kamiennej Góry.
✳️Eugeniusz Szopa – szef stowarzyszenia Maszkaron, działacz sportowy.

Działacze społeczni

✳️Agnieszka Czajkowska- Wróbel- komendant Hufca ZHP Kamienna Góra.
✳️Stanisław Lis – prezes Związku Kombatantów RP i byłych więźniów politycznych.
✳️Apolonia Lulek – pełnomocnik rektora ds. Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze.
✳️Jarosław Nowak – Stowarzyszenie Ludzie Sukcesu w Kamiennej Górze, pomysłodawca i opiekun Kamdża Bike Park.
✳️Bożena Pełdiak – założycielka i prezes Lokalnej Grupy Działania Kwiat Lnu i Stowarzyszenia Granica.
✳️Jerzy Rubach – działacz na rzecz rozwoju turystyki wśród kamiennogórskiej młodzieży, prezes Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych Kamienna Góra.
✳️Tadeusz Stachniuk – prezes kamiennogórskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
✳️Irena Wolska – prezes miejskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów i Rencistów i Inwalidów.

Oświata

✳️Katarzyna Bielewicz-Czyczkan – dyrektor SP1.
✳️Jacek Bruździak – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego.
✳️Małgorzata Chodasewicz – była wieloletnia dyrektor SP1.
✳️Mariola Jaciuk – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.
✳️Iwona Krawczyk – była dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, była prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze.
✳️Dariusz Kurowski – były dyrektor gimnazjum przy ul. Lubawskiej.
✳️Dorota Kurowska – dyrektor przedszkola nr 1 przy ulicy Spacerowej.
✳️Beata Lompart-Mika – dyrektor przedszkola nr 2 przy ulicy Kościuszki.
✳️Urszula Machaj – była dyrektor SP 2.
✳️Beata Pecio – dyrektor żłobka miejskiego.
✳️Lidia Rukowicz – była dyrektor SP2.
✳️Lidia Staszak – założycielka przedszkola prywatnego Stokrotka.
✳️Anna Tatko – była dyrektor gimnazjum przy ul. Lubawskiej.
✳️Dorota Zielińska- Jarosz – dyrektor Przedszkola nr 3.

Kultura i sztuka

✳️Marek Dańczak – wieloletni dyrektor CK.
✳️Wiesław Kozłowski – malarz, nauczyciel w LO.
✳️Edward Muszczyński – multiinstrumentalista, nauczyciel wielu pokoleń uczniów szkół podstawowych i średnich.
✳️Bernadeta Nowak – malarka.
✳️Małgorzata Ogonowska – dyrektor Muzeum Tkactwa.
✳️Tadeusz Suski – malarz.
✳️Ireneusz Szymik – malarz.
✳️Marian Wiekiera – malarz.
✳️Bożena i Adam Ziemiańscy – restauratorzy, właściciele Kawiarni Galerii Lotos, założyciele stowarzyszenia Ars Longa.

Sport

✳️Jan Grzesiński – były piłkarz i trener, były zawodnik I i II ligi w piłce nożnej.
✳️Marek Homoncik – tancerz i trener. Mistrz Polski w Tańcu Towarzyskim.
✳️Karolina Homoncik – tancerka i trenerka, Mistrzyni Polski w Tańcu Towarzyskim.
✳️Edward Kościak – weteran biegów, Mistrz Polski w biegach i w biegach po schodach.
✳️Piotr Molenda – były siatkarz – grał w I lidze.
✳️Paweł Oleksy – zawodnik i trener sportów walki, szef klubu Contender.
✳️Iwo Sobczyk – medalista Mistrzostw Polski i Europy, trener klubu sportowego Relax.
✳️Tomasz Szopa – działacz sportowy, były szef klubu Olimpia.
✳️Aleksandra Wójcik – siatkarka, reprezentantka Polski, zawodniczka I-ligowych klubów.
✳️Witold Zdrojewski – były nauczyciel, siatkarz i trener siatkówki.

Służba zdrowia i pomoc społeczna

✳️Mariusz Gęborys – lekarz chirurg, prezes przychodni Eskulap.
✳️Mirosława Jaksoń – pediatra, współwłaścicielka przychodni Rodzina.
✳️Artur Trzaskoma – chirurg, były dyrektor ds. medycznych Powiatowego Centrum Zdrowia.
✳️Beata Wrzesińska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze.

Politycy i samorządowcy

✳️Marian Kachniarz – pierwszy starosta powiatu kamiennogórskiego, nauczyciel akademicki.
✳️Zofia Kolat – wieloletnia Radna Rady Miasta Kamienna Góra, nauczycielka.
✳️Zenon Król – radny Rady Powiatu Kamiennogórskiego, wieloletni dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Fizycznej w Kamiennej Górze.
✳️Małgorzata Krzyszkowska – wieloletnia radna, obecnie Wicestarosta Powiatu Kamiennogórskiego.
✳️Marzena Machałek – była zastępca burmistrza, Wiceminister Edukacji w Ministerstwie Edukacji i Nauki.
✳️Violetta Majak – radna, Przewodnicząca Rady Miasta Kamienna Góra, nauczycielka.
✳️Andrzej Mankiewicz – były burmistrz, Przewodniczący Rady Powiatu.
✳️Krzysztof Mróz – senator, przyjaciel Kamiennej Góry.
✳️Iwona Pazgan – wieloletnia skarbniczka miasta Kamienna Góra.
✳️Tadeusz Rycharski – były burmistrz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze.
✳️Krzysztof Świątek – były burmistrz.
✳️Artur Zieliński – były burmistrz.

Biznes

✳️Leszek Cichocki – restaurator.
✳️Edyta i Paweł Dąbrowscy – fima Kamex, prpducent drzwi i okien.
✳️Alfreda Drozda – salon fryzjerski z ponad 50-letnią tradycją przy ul. Mickiewicza.
✳️Elżbiet Filiczkowska – salon fryzjerski z ponad 50- letnią tradycją przy ul. Mickiewicza.
✳️Jarosław Dyczkowski – prezes Miejskiego przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
✳️Jacek Głuszyński – wiceprezes w firmie Gambit, prezes klubu sportowego Relax.
✳️Izabela i Robert Góreccy – współwłaściciele firmy BoWaDe.
✳️Edward Kaczor – były prezes PKS Kamienna Góra, obecnie prezes Sanikom.
✳️Henryk Komorowski – właściciel firmy budowlanej Rokom.
✳️Ireneusz Kruczek – firma Thies, dawniej Dofama.
✳️Janusz Krzyszkowski – przedsiębiorca branży budowlanej.
✳️Henryk Kubieniec – firma Dofama.
✳️Jerzy Lelito – wieloletni prezes spółdzielni Kamos.
✳️Paweł Łodziewski – dyrektor w firmie SOPP Polska.
✳️Izabela i Jacek Łojewscy – współwłaściciele firmy Bricomarche.
✳️Stanisław Mały – wieloletni prezes PKS Kamienna Góra.
✳️Władysław Niemas – założyciel i prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
✳️Iwona Ozdoba – właścicielka sklepu dziecięcego ALF.
✳️Violetta i Bogdan Pazgan – współwłaściciele firmy PSB Pagaz.
✳️Waldemar Pec – firma Dom i Ogród.
✳️Bogdan Podlasek – sklep Duet.
✳️Roman Tchórz – firmy Świat Lnu i Efect System.
✳️Marian Wachtl – firma Autocam.
✳️Roman Woźniakowski – sklep Intermarche – współwłaściciel.

Share

Zobacz również

Leave a Comment