Upiorne wnętrza lubawskiego dworca

Prezentujemy kolejną “atrakcję” w naszym regionie. Tym razem niechlubną wizytówkę miasta Lubawka, jaką jest zrujnowany budynek byłego dworca PKP.

Przypominamy, że po sprzedaży obiektu prywatnemu inwestorowi w 2008 roku, właściciele snuli wielkie plany o ulokowaniu w nim nowoczesnego hotelu, centrum konferencyjnego i sal wystawowych. Przez kilka miesięcy po zakupie wykonano prace polegające na uporządkowaniu terenu, a z częściowo rozebranego dachu wykonano prowizoryczne ogrodzenie. Obecnie budynek jest bardzo zaniedbany. Niestety wejście na teren i do obiektu w ogóle nie jest przez właściciela zabezpieczone. Częściowo rozebrane ogrodzenie i brak widocznych tablic o zakazie wejścia.

Przypominamy, że Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków kilka lat wcześniej wszczął postępowanie zakończone wpisaniem do rejestru zabytków budynku dworca kolejowego w Lubawce i zabytkowej wiaty peronowej do niego przylegającej, o czym informowaliśmy tutaj.

Obiekt w latach swojej świetności zachwycał wyglądem. Był to drugi, największy budynek dworca na Dolnym Śląsku, większy był tylko obiekt we Wrocławiu. Od czasu pożaru w 1991 roku budynek popada w ruinę. W ostatnich latach w obiekcie gaszono wielokrotnie pożar. Podpalaczy zatrzymano w grudniu 2022 roku, o czym informowaliśmy tutaj.

Share

Zobacz inne