Udostępniono katakumby krzeszowskiej bazyliki

W dniu 23 listopada 2020 roku po raz pierwszy reporterzy zjechali do katakumb Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie. Dzięki zrealizowanemu reportażowi można poznać historię pochowanych tam zakonników.  Jest to jedna z trzech części znajdujących się pod Bazyliką Mniejszą NMP nikomu nie udostępniana. Do wnętrza zjechano na linach wspinaczkowych pod okiem Specjalistycznej Grupy Ratownictwa z Jeleniej Góry i w towarzystwie Rafała Bijaka, przewodnika Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie.

Nie było możliwości, aby dostać się do podziemi schodami – ze względu na wagę kamiennej płyty, która je zamyka przed ołtarzem. Reporterzy do katakumb dostali się przez okno znajdujące się na południowej stronie bazyliki.

Podziemia, które uchwycone zostały w kadrach obiektywów znajdują się pod prezbiterium – według tradycji chowani tam byli prezbiterzy, czyli ojcowie cystersi, którzy mieli możliwość sprawowania Mszy Świętych. Na miejscu znajduje się około 80 trumien, istnieje prawdopodobieństwo, że było ich tam o wiele więcej. Szczątki pozostałych zakonników mogą być także wmurowane w ściany tego zabytkowego obiektu, ze względu na panującą wówczas epidemię tyfusu. Najstarsza trumna wydatowana jest na rok 1739, natomiast dokumenty mówią, że pierwsze pochówki odbyły się w tym miejscu już w 1730 roku. To ciekawostka biorąc pod uwagę fakt, że krzeszowska bazylika powstała dopiero w 1735 roku. Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie kryje wiele niezwykłych historii, które można odkryć zwiedzając ten kompleks. Pewna część podziemi także jest udostępniona odwiedzającym – zwiedzać ją można w weekendy w sezonie letnim.

Wideo: StrimeoTV

Share

Zobacz również

Leave a Reply