Trwają przygotowania do 400-lecia odnalezienia ikony Matki Bożej Łaskawej

Informujemy, że w przyszłym roku przypada 400-lecie odnalezienia ikony Matki Bożej Łaskawej. Krzeszowskie sanktuarium już przygotowuje się do tej okrągłej rocznicy. Na cały 2022 rok planowane są wydarzenia, koncerty, prelekcje upamiętniające cudowne odnalezienie ikony. Niebawem więcej szczegółów.

Przypominamy, że ikona Matki Bożej Łaskawej znajdująca się w ołtarzu głównym Bazyliki Mniejszej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie jest najstarszym tego typu przedstawieniem maryjnym na ziemiach polskich. Odnalezienie ikony miało miejsce w 1622 roku. Ikona została ukryta pod posadzką w zakrystii. Twórca obrazu nie jest znany, jednak datowany jest na połowę XIII wieku. Według starych podań, podczas wypraw krzyżowych ikona została przywieziona z Bizancjum do Rimini we Włoszech. Następnie najprawdopodobniej obraz ten został przywieziony do opactwa przez zakonników, którzy pojechali do Rzymu w celu otrzymania od papieża potwierdzenia nadanych zgromadzeniu przywilejów.

Cudowna ikona umieszczona jest nad tabernakulum ołtarza głównego bazyliki. Obraz namalowany jest na desce o wymiarach 60 x 37 cm. Ikona osadzona została w srebrną ramę – dzieło wrocławskiego złotnika Beniamina Hentschla. W swojej formie artystycznej obraz ten nawiązuje do bizantyjskich wizerunków Madonny.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment