Tragiczna historia mordu przy ścieżce rowerowej

Informujemy, iż znajdujący się mały drewniany krzyż przy powstającej ścieżce rowerowej zostanie niebawem zabezpieczony drewnianym płotkiem. Krzyż, który przypomina o tragicznym zdarzeniu, jakie miało miejsce w 1945 roku, znajduje się przy byłej stacji kolejowej w Czadrowie.

Krzyż upamiętnia mord na niemieckiej kobiecie. Istnieją dwie wersje tego zdarzenia. Pierwsza mówi, iż kobieta wraz z dzieckiem szła do klasztoru w Krzeszowie pomodlić się za męża, który zginął na froncie wschodnim. Przy stacji kolejowej w Czadrowie kobietę zatrzymało dwóch polskich żołnierzy. Po tym jak odmówiła wykonania rozkazu została przez nich zamordowana. Druga wersja mówi, iż kobieta była w ciąży, a gwałtu i mordu dokonał jeden z mieszkańców, który wyznał tą zbrodnię dopiero na łożu śmierci. Rozmiar tragedii potęguje wątek z odciętą głową kobiety, którą jeden z miejscowych rolników znalazł na pobliskim polu.

Do lat 70-tych na krzyżu widniała oryginalna stalowa tabliczka informująca o tragedii kobiety. Tabliczka najprawdopodobniej została zabrana przez rodzinę z Niemiec. Obecnie prosty drewniany krzyż z plastikową tabliczką informuje jedynie w języku niemieckim „Unvergessen! Eine deutsche Mutter, Mai 1945” (Niezapomniane! Niemiecka matka, maj 1945).

Sprawa tego tragicznego zdarzenia nadal jest badana przez miejscowych regionalistów.Share

Zobacz inne

Leave a Comment