Tradycyjne Wiejskie Ogrody w Uniemyślu

Stowarzyszenie Doliny Zadrny informuje:

Rusza projekt „Spotkajmy się w ogrodzie”, w ramach Programu „Działaj Lokalnie”, którego wraz z Sołtysem wsi Uniemyśl jesteśmy pomysłodawcą. Nasza inicjatywa dotyczy idei TRADYCYJNYCH WIEJSKICH OGRODÓW. Podczas zaplanowanych warsztatów opowiemy o potrzebie powrotu do ogrodniczych tradycji, które od pokoleń budują naszą tożsamość, wskażemy korzyści i przemawiające względy ekonomiczne dla gospodarzy i wizerunku wsi, a także opowiemy ile dobrego w ten sposób może zyskać lokalna przyroda. Bezpłatnie przeprowadzimy Państwa przez kurs rozpoznawania roślin, które do takich ogrodów są odpowiednie, a które są niepożądane, pokażemy jak zaprosić do ogrodu zwierzęta bez których ogród nie istnieje, m.in. owady zapylające i wspólnie wymienimy doświadczenia ogrodnicze. Także na pohybel tujom i kwietnikom z opon! Nadchodzi stara dobra kolorowa jakość! Spotkajmy się w ogrodzie – w Uniemyślu!

Ramowy program warsztatów:

11 sierpnia 2018 – OGRÓD PEŁEN KWIATÓW (godz. 13:00)

Miejsce: Sudecka Stacja Terenowa Klubu Przyrodników (zabytkowa karczma sądowa)

Opowiemy o idei wiejskich ogrodów – powrocie do tradycji i budowaniu tożsamości i wizerunku wsi, o tym jak urządza się tradycyjny wiejski ogród, o symbolice kluczowych dla społeczeństwa roślin, o ziołach, roślinach użytkowych i leczniczych, a także o tych niepożądanych „obcych” gatunkach, o nowych modach w ogrodnictwie. Wybierzemy się na spacer po wsi Uniemyśl żeby obejrzeć przykłady wiejskich ogródków i poznać rośliny które w nich obecnie panują. W ramach pierwszego warsztatu przeprowadzimy przez kurs rozpoznawania kluczowych gatunków roślin.

15 września 2018 – OGRÓD PEŁEN ŻYCIA

Miejsce: Sudecka Stacja Terenowa Klubu Przyrodników (zabytkowa karczma sądowa)

Eko-ogrody, czyli tradycyjne wiejskie ogrody jako ważny element lokalnej ochrony przyrody. Podczas drugiego warsztatu pokażemy jak zaprosić zwierzęta do ogrodu i jakie korzyści z tego tytułu mają gospodarze. W ramach warsztatów każdy będzie mógł wykonać budkę dla ptaków, nietoperzy, schronienie dla jeża czy domek dla zapylaczy, a swoje dzieło zabrać ze sobą do własnego ogródka.

06 października 2018 – SPOTKAJMY SIĘ W OGRODZIE

Miejsce: Plac (parking) przy Stacji Terenowej Klubu Przyrodników (zabytkowej Karczmie sądowej)

Wspólnie z mieszkańcami wsi stworzymy tradycyjny wiejski ogród i jednocześnie miejsce rekreacji i wypoczynku dla Nas i odwiedzających Nas gości i turystów. Wspólnie spędzimy czas na sadzeniu tradycyjnych roślin i montażu małej infrastruktury rekreacyjno-edukacyjnej, a na koniec zaprosimy na piknik z lokalnymi smakołykami, którego zwieńczeniem będzie muzyka na żywo przy ognisku.

Serdecznie zapraszamy!
Stowarzyszenie Doliny Zadrny i Sołtys wsi Uniemyśl

Udział w warsztatach jest bezpłatny dzięki dofinansowaniu ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Lubawce.

Więcej informacji: surnia@wp.pl, tel. 504-033-370.Share

Zobacz inne

Leave a Comment