Tajemniczą sztolnię wykonał mieszkaniec Starych Bogaczowic

Przypominamy, że w rejonie Starych Bogaczowic, podczas drążenia drugiej nitki tunelu TS-26, w ramach budowy odcinka S3 od Bolkowa do Kamiennej Góry, natrafiono na korytarz sztolni, o czym informowaliśmy wcześniej.

Wyrobisko górnicze (sztolnia) ma około 1,5 m szerokości i 2 m wysokości. Sztolnia jest częściowo zalana. Odkrycie sztolni nie zatrzymało prowadzonych prac przy budowie drogi ekspresowej S3. Wejście do korytarza sztolni znajduje się na wysokości około 3 metrów.

– Jest to sztolnia najprawdopodobniej poszukiwawcza, według naszego rozpoznania datowana na przełom XIX-XX wieku […] Mieszkaniec Starych Bogaczowic wykonał taką sztolnię […] Odstawa urobku najprawdopodobniej była wykonywana z tej sztolni transportem kołowym, ponieważ widać wyraźne ślady odciśniętych podkładów torowych zlikwidowanego torowiska. Z historycznej mapy wynika, że jest ona sytuowana w rejonie nadania górniczego – wyjaśnia Ireneusz Biel, Kierownik Zakładu Górniczego, budowa tunelu TS-26.

Ireneusz Biel, Kierownik Zakładu Górniczego, budowa tunelu TS-26

Przypominamy, że reportaże z budowy drogi S3 dostępne są tutaj. Reportaże z budowy tuneli TS-26 (Stare Bogaczowice) i TS-32 (Grzędy-Jaczków) dostępne tutaj.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment