Święto Światła w Krzeszowie 2024

W Krzeszowie odbyły się dziś (środa, 18 grudnia) uroczyste obchody Festum Lucis (Święta Światła), upamiętniające 402. rocznicę odnalezienia Cudownej Ikony Matki Bożej Łaskawej. Ta niezwykła ikona została przypadkowo odkryta 18 grudnia 1622 roku podczas remontu gotyckiej zakrystii, gdzie była ukryta w czasach husyckich niepokojów.

Obchody rozpoczęły się Mszą świętą i nabożeństwem, którym przewodniczył biskup Antoni Długosz z Częstochowy. W wydarzeniu uczestniczył również reaktywowany Chór Parafialny z Krzeszowa oraz Ikonopisarze Diecezji Legnickiej. Następnie odbył się koncert Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry, a kulminacją wieczoru był Spektakl Światło i Dźwięk, z pierwszą w Polsce iluminacją fasady krzeszowskiej bazyliki, rozświetlanej w rytm muzyki.

Cudowna Ikona Matki Bożej Łaskawej, znajdująca się w ołtarzu głównym Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie, jest najstarszym przedstawieniem maryjnym tego typu na ziemiach polskich. Choć twórca obrazu pozostaje nieznany, dzieło datuje się na połowę XIII wieku. Według legend ikona została przywieziona z Bizancjum do Rimini we Włoszech podczas wypraw krzyżowych, a następnie trafiła do opactwa dzięki zakonnikom, którzy udali się do Rzymu po potwierdzenie przywilejów nadanych zgromadzeniu przez papieża.

Zobacz inne