Święto Plonów oraz kolejna edycja Dolnośląskiego Święta Pieroga

Święto Plonów oraz kolejna edycja Dolnośląskiego Święta Pieroga odbędą się 5 września na stadionie sportowym w Czarnym Borze. Na inaugurację Czarnoborskich Dożynek Organizatorzy zaplanowali Mszę Świętą Dziękczynną w intencji rolników, która zostanie odprawiona w południe w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Następnie korowód dożynkowy, w którym wezmą udział parlamentarzyści, włodarze ościennych gmin, przedstawiciele lokalnych środowisk, klubów sportowych, organizacji pozarządowych i sołectw uda się na stadion sportowy. Tam gospodarz gminy wraz ze starostami dożynek dokona tradycyjnego obrzędu – misterium chleba. Nie zabraknie ośpiewania wieńców dożynkowych, a o najsmaczniejsze pierogi rywalizacja będzie się toczyć w trzech kategoriach.

Do laureatów w Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy i Najsmaczniejsze Pierogi trafią atrakcyjne nagrody w postaci bonów upominkowych ufundowanych przez Gminę Czarny Bór. Świętu Planów będzie towarzyszyć góralska nuta w wykonaniu Kapeli Janicki oraz występy zespołów ludowych. Ze sceny popłynie muzyka i śpiew w wykonaniu rodzimych zspółów – witkowskiej formacji Radość oraz Zespołu Ludowego Grzędowianki. Gościnnie natomiast wystąpi Zespół Ludowy Zgoda z Chełmska Śląskiego. Do wspólnej zabawy w rytmach disco-polo zaprosi SKOLIM oraz najmłodszy wykonawca muzyki tanecznej WonerS, a zwieńczeniem dożynkowej zabawy będzie pokaz sztucznych ogni oraz zabawa z Zespołem Sekret.

Mieszkańcy gminy, jak zawsze ugoszczą przybyłych smaczną strawą – swojskim jadłem i regionalnymi przysmakami.

Dodatkową atrakcją Czarnoborskich Dożynek będą warsztaty pierogowe oraz wikliniarskie. To nie wszystko! Termin tegorocznych dożynek zbiega się w czasie z Jubileuszową 10. edycją Narodowego Czytania, dlatego też podczas Święta Gminy nie zabraknie specjalnego stoiska bibliotecznego, na którym czarnoborska książnica, przy pysznej Herbatce u Dulskiej zachęcać będzie do wspólnego czytania. Nie zabraknie quizów i konkursów opartych na motywach Moralności Pani Dulskiej – najbardziej znanego dramatu Gabrieli Zapolskiej.

Share

Zobacz również

Leave a Comment