SWAP przyznało odznaczenia

W auli Liceum Ogólnokształcącego w Kamiennej Górze odbyła się prezentacja z wykładem dr Teofila Lachowicza pt. “Czyn zbrojny Polonii Amerykańskiej w czasie I wojny światowej”. Dr Teofil Lachowicz to historyk, archiwista, dziennikarz. Od 1990 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Przypominamy, że dr Teofil Lachowicz był jednym z inicjatorów budowy nowego pomnika kpt. Józefa Sierocińskiego na kamiennogórskim cmentarzu, którego uroczyste odsłonięcie odbyło się 11 listopada 2018 roku.

Wykład dr Teofila Lachowicza, jaki odbył się w auli liceum, był również okazją do przyznania odznaczeń SWAP.

Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg 2, doceniając pracę na rzecz upowszechniania wiedzy o Józefie Sierocińskim i Czynie Zbrojnym Polonii Amerykańskiej, postanowiło przyznać takie odznaczenia regionaliście Janowi Lubienieckiemu, regionaliście Bogdanowi Adamusowi i byłemu burmistrzowi Kamiennej Góry Krzysztofowi Świątkowi. Od lat postać Kpt. Józefa Sierocińskiego, patrioty zasłużonego dla niepodległości Polski i mieszkańca Kamiennej Góry była upamiętniana przez uhonorowanych regionalistów przy wsparci ówczesnego burmistrza.

Przypominamy, że Kpt. Józef Sierociński to Kapitan Wojska Polskiego, wybitny działacz Związku Sokolstwa Polskiego w USA. Komendant Sokolej Szkoły Podchrążych w Kanadzie, Szef Wydziału Rekrutacji ochotników z USA do Błękitnej Armii Polskiej gen. Józefa Hallera we Francji, współtwórca Błękitnej Armii we Francji. Członek polskiej misji wojskowej na Syberii. Adiutant gen. Józefa Hallera podczas jego wizyty w Stanach Zjednoczonych w 1923 roku. Kawaler Krzyża Virtutti Militari, Krzyża Walecznych oraz Krzyża Ochotników z Ameryki.

Rozmowa z dr Teofilem Lachowiczem dostępna tutaj.

Share

Zobacz inne

One Thought to “SWAP przyznało odznaczenia”

  1. […] na balkonie krzaki konopiRozmowa z dr Teofilem LachowiczemUczniowie ZSZiO zwiedzają WarszawęSWAP przyznało odznaczeniaSpotkanie konsultacyjne dotyczące drogi S3Podpisano umowy na remonty drógPrace konserwatorskie w […]

Leave a Comment