Śledztwo dotyczące śmiertelnego potrącenia w Jeleniej Górze

Prokuratura Rejonowa prowadzi śledztwo dotyczące śmiertelnego potrącenia dwojga pieszych, do jakiego doszło w dniu 27 października 2018 roku w godzinach wieczornych w Jeleniej Górze.

Jak ustalono w wyniku podjętych czynności, w sobotni wieczór, po godzinie 23, kierowcy dwóch pojazdów urządzili nielegalny wyścig ulicami Jeleniej Góry. Sprawcy poruszali się od strony centrum miasta w kierunku Wrocławia. Ścigając się, znacznie przekroczyli dozwoloną administracyjnie prędkość. Jak wynika ze wstępnej opinii biegłego z zakresu ruchu drogowego, w chwili zbliżania się do jednego z przejść dla pieszych oba samochody jechały z prędkością nie mniejszą niż 135 km na godzinę, w miejscu, gdzie istnieje ograniczenie do 50 km na godzinę.

W chwili gdy sprawcy zbliżali się do przejścia, znajdowały się na nim dwie osoby, 47-letnia kobieta i 57-letni mężczyzna. Przechodzili oni w sposób prawidłowy przez jezdnię, poruszając się po oznakowanym i oświetlonym przejściu dla pieszych.

Kierujący pojazdem marki Seat wjeżdżając na przejście dla pieszych uderzył kierowanym przez siebie pojazdem w pokrzywdzonych. W wyniku doznanych na skutek uderzenia rozległych obrażeń, pokrzywdzeni ponieśli śmierć na miejscu zdarzenia. Oba uczestniczące w wyścigu pojazdy zatrzymały się za przejściem dla pieszych.

Krótko po zdarzeniu funkcjonariusze Policji dokonali zatrzymania kierującego pojazdem marki Seat 25-letniego Łukasza O. oraz kierującego drugim samochodem marki Volkswagen 21-letniego Oskara L., a także 20-letniego pasażera tego pojazdu.

Na miejscu zdarzenia prokurator przeprowadził oględziny z udziałem biegłego z zakresu ruchu drogowego. Zabezpieczono również nagrania z monitoringu z okolic miejsca zdarzenia. Przeprowadzono także sekcję zwłok pokrzywdzonych i uzyskano wstępną opinię biegłego z zakresu medycyny sądowej dotyczącą rodzaju i mechanizmu powstania obrażeń pokrzywdzonych.

W dniu 29 października 2018 roku obaj mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze. Łukaszowi O. i Oskarowi L. przedstawiono zarzuty tego, że działając wspólnie i w porozumieniu, uczestnicząc w nielegalnym wyścigu samochodowym kierowanymi przez siebie pojazdami marki Seat i Volkswagen, działając w zamiarze ewentualnym, przewidując możliwość pozbawienia życia pokrzywdzonych i godząc się na to, pozbawili ich życia, w ten sposób, że umyślnie naruszyli zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, przekroczyli dozwoloną administracyjnie i bezpieczną prędkość, a także w sposób wadliwy obserwowali przedpole jazdy i poruszając się z prędkością nie mniejszą niż 135 km na godzinę wjechali na oznakowane i oświetlone przejście dla pieszych, którym prawidłowo poruszały się dwie osoby, nie podjęli żadnych manewrów zmierzających do uniknięcia zderzenia, na skutek czego kierujący pojazdem marki Seat uderzył w pieszych powodując u nich obrażenia skutkujące ich zgonem na miejscu.

Jest to kwalifikowany typ przestępstwa zabójstwa zagrożony karą pozbawienia wolności w wymiarze nie mniejszym niż dwanaście lat, do dożywotniego pozbawienia wolności.

Dodatkowo obu sprawcom zarzucono, że swoim zachowaniem sprowadzili oni bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej zdrowiu i życiu wielu osób. Jest to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności w wymiarze od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i odmówili składania wyjaśnień.

Zatrzymany 20-letni pasażer samochodu marki Volkswagen został przesłuchany w charakterze świadka i zwolniony po wykonaniu z nim czynności procesowych.

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze, w nocy z 29 na 30 października 2018 roku uwzględnił wniosek Prokuratury i zastosował wobec obu podejrzanych izolacyjny środek zapobiegawczy. Sąd podzielił przyjętą przez prokuratora kwalifikację prawną zarzucanych sprawcom przestępstw, w tym co do zarzutu zabójstwa.

Sąd przyjął również, że wobec podejrzanych zachodzi obawa, że grożąca im surowa kara pozbawienia wolności, może skłonić ich do podjęcia bezprawnych działań zmierzających do zakłócenia przebiegu śledztwa lub do ucieczki.

źródło: jgora.po.gov.pl

Więcej prokuratorskich komunikatów prasowych w tagach prokuratura.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment