Saperzy w krzeszowskim sanktuarium

Dwa miesiące temu na terenie krzeszowskiego opactwa podczas demontażu tablicy informacyjnej znaleziono broń z czasów II wojny światowej, o czym informowaliśmy tutaj. Na miejsce wezwany został patrol saperski, który w pobliżu znalazł kolejny przedmiot niebezpieczny, tj. granat radziecki. W związku z faktem, iż Krzeszów odwiedza rocznie ponad 120 000 turystów i pielgrzymów, Patrol Saperski z Bolesławca zobowiązał się do przeprowadzenia szczegółowych prac saperskich obejmujących cały teren krzeszowskiego sanktuarium.

Od dnia 15 maja 2018 roku siedmioosobowy zespół saperski na 3 dni został zakwaterowany w Pocysterskim Zespole Klasztornym w Krzeszowie, aby przeszukać teren za pomocą wykrywacza metali. Na miejscu pojawiły się specjalne wozy, w których magazynowane będą znaleziska.

Reportaż z wydarzenia nadaje również stacja TVN24.

Krzeszów ma bardzo bogatą historię, a klasztor był miejscem wielu zdarzeń podczas II wojny światowej, był tutaj szpital polowy, a w jednym z kościołów ukryta została niemiecka “Berlinka” – czyli jeden z największych i najbardziej tajnych hitlerowskich depozytów.

Fundacja “Europejska Perła Baroku” informuje, że w dniach 15-17 maja mogą pojawić się utrudnienia w ruchu turystyczno-pielgrzymkowym.

Niebezpieczne znalezisko w KrzeszowieShare

Zobacz inne

Leave a Comment