Salwa honorowa w Kamiennej Górze

Na portalu Relacje Regionalne od lat prezentujemy wydarzenia organizowane w naszym regionie. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na wydarzenie, które odbyło się w miniony piątek na kamiennogórskim cmentarzu. Była to jedna z piękniejszych uroczystości dekady. Oznaczenie mogiły majora Józefa Sierocińskiego, patrioty zasłużonego dla niepodległości Polski i mieszkańca Kamiennej Góry miało bardzo podniosły charakter. Chyba po raz pierwszy w Kamiennej Górze odbyła się uroczystość z wykonaną salwą honorową. Serię kilku wystrzałów oddało aż 20 żołnierzy!

Przypominamy, że podczas uroczystości oznaczono mogiłę majora Józefa Sierocińskiego tabliczką „Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość”, którą wpisano wcześniej do ewidencji grobów weteranów prowadzonej przez Instytut Pamięci Narodowej.

W uroczystości uczestniczyli żołnierze i oficerowie Wojska Polskiego, w tym żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina w mundurach historycznych z pocztem sztandarowym. Przypominamy, że to właśnie Józef Sierociński, wówczas kapitan, był współtwórcą Błękitnej Armii we Francji.

Postać Józef Sierocińskiego jest szeroko prezentowana na naszym portalu tutaj.

Należy się zastanowić czy w przestrzeni publicznej miasta Kamienna Góra nie powinien powstać pomnik, obelisk lub skwer poświęcony majorowi Józefowi Sierocińskiemu, przy którym będą się odbywać oficjalne uroczystości, tym bardziej że zbyt gęsto usytuowane nagrobki na Cmentarzu Komunalnym na to nie pozwalają.

ZOBACZ REPORTAŻ FOTOGRAFICZNY Z UROCZYSTOŚCI TUTAJ.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment